avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare nume de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare nume de familie

Buna ziua!
Am 26 de ani. Vreau sa-mi schimb numele de familie. Adica, nu mai vreau sa utilizez numele de familie al tatalui meu, ci as vrea sa-l preiau pe cel al mamei mele. Parintii sunt divortati.
Se poate face lucrul acesta?
Care e procedura?
Cam cat dureaza?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 08:23, 24 Noiembrie 2015
Buna seara,
Numele şi/sau prenumele pot fi schimbate pe cale administrativă, prin adoptarea concluziei de către oficiul stare civilă, care se aprobă de către Serviciul Stare Civilă.
Pentru a schimba numele şi/sau prenumele urmează să parcurgeţi următoarele etape:
1. Depunerea cererii:
Cererea privind schimbarea numelui şi/sau prenumelui se depune personal:
la Oficiul stare civilă în a cărui rază teritorială sunteţi domiciliaţi;
în cazul în care domiciliaţi în străinătate la Misiunile diplomatice sau Oficiile consulare ale Republicii , care va executa cererea Dvs. prin intermediul serviciului poştal;
în cazul în care domiciliaţi în străinătate şi doriţi ca cererea Dvs. să fie examinată în baza procurii în regim de urgenţă de către OSC puteţi să Vă adresaţi la Misiunile diplomatice sau Oficiile consulare ale Republicii , care va autentifica semnătura Dvs. pe cerere şi va întocmi procura respectivă;
Acte necesare pentru schimbare numelui şi/sau prenumelui
cerere privind schimbarea numelui şi/sau prenumelui (F-22)
autobiografia;
explicaţie, privind motivele schimbării numelui şi/ sau a prenumelui;
certificatul de naştere al solicitantului;
certificatele de naştere ale copiilor minori;
certificatul de căsătorie;
certificatul de divorţ;
buletinul de identitate sau paşaportul solicitantului;
două fotografii format 3x4;
avizul, eliberat de organul de poliţie în a cărui rază teritorială domiciliază solicitantul, privind confirmarea sau infirmarea existenţei antecedentelor penale (cazier juridic);
bonul privind achitarea taxelor stabilite.
şi după caz:
acordul în scris a ambilor părinţi, adoptatorilor sau tutorelui acesteaia a personei care nu a atins majoratul (16-18 ani);
dovada împuternicirii reprezentării, procura perfectată în străinătate, contractul de mandat;
copia dosarului de schimbare a numelui şi/sau prenumelui, însoţit de copia actului de stare civilă respectiv întocmit, de oficiul stare civilă după anul 1992, amplasat pe teritoriul autoproclamatei republici transnistrene, dacă acest dosar a fost organizat în conformitate cu prevederile legislaţiei Republicii ;
alte acte dacă acestea se dovedesc a fi necesare.
Puteti sa va documentati singur din Ordonanta 41/2003 si din art. 4 puteti sa va alegeti un motiv temeinic pentru schimbarea numelui.
[ link extern ]

Pentru alte informatii vedeti aici
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 23 Noiembrie 2015
Marcel Mihalache, Avocat
Nu spuneti cand au divortat insa motivul ar putea fi acesta:
f) când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia;
Al doilea link pus de procmarci este lamuritor pentru procedura. Pe scurt o puteti citi si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Model de cerere pentru Monitorul Oficial:
[ link extern ]


Publicarea cererii de schimbare a numelui se realizează pe baza unei cereri-tip cu viza oficiului de stare civilă (viza constă în semnătura ofiţerului de stare civilă şi ştampila oficială a primăriei – cea cu stema României). La cerere se va anexa copia certificatului de naştere şi a cărţii de identitate.

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliminare prenume andrei252005 andrei252005 Buna ziua, doresc sa elimin un prenume din cele 3 pe care le are copilul meu. (vezi toată discuția)
Pasaport expirat ioanabn ioanabn buna ziua! am si eu o problema si as avea nevoie de ceva informatii.Sunt plecata in Spania si pasaportul mi-a expirat.Am calatorit doar cu pasaportul, neavand ... (vezi toată discuția)
Vreau sa schimb prenumele nimsyy nimsyy Buna ziua, as dori cateva informatii referitoare la schimbarea prenumelui; mai exact as vrea sa mai adaug un prenume la cel deja existent, intrucat nimeni(in ... (vezi toată discuția)