avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate stock1010

Activitate stock1010

multumesc !!... nasol momentul:)))
Multumesc pentru raspuns , puteti fii putin mai explicit ...ce inseamna conditiile legii... la raspunsul 3 . Exista o anumita lege ,prevedere legala ?!!
Lucrez intr-o societate cu capital majoritar de stat. In cadrul acestei societati , am detinut o functie de conducere ,intr-o subunitate a acestei societati. In urma unui program de reorganizare , s-a dispus ca subunitatea mea sa fie desfiintata si sa fie afiliata unei alte subunitati , cu un alt sef.
Prin acest program de reorganizare , eu am fost trecut intr-o functie inferioara , fiindu-mi redus salariu cu aprox 40% (spor de conducere si clase de salarizare).

Intrebari:
1. La semnarea noului actului aditional nu este obligatoriu sa-ti fie aduse la cunostinta si noile atributii prevazute in fisa postului?
2. Este normal ca aceste atributii sa fie in proportie de 100 % aceleasi ca pentru functia anterior avuta ( desi in momentul de fata am un sef care ar trebui sa preia aceste responsabilitati)?
3. De cand intra in vigoare actul aditional , din momentul emiterii acestuia sau din momentul semnarii de catre mine (luare la cunostinta)?
Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenitori legali
Multumesc ptr. raspuns!
Art 977 imi este clar !
Dar in art 979 , daca nu exista sot supravietuitor , si neexistand nici descendenti -clasa I (ptr ca altfel nu ar avea ce cauta ascendentii privilegiati si colateralii , nu?) ; atunci de ce se mai
face mentiunea ,, sau partea de mostenire cuvenita clasei II - cat e cuantumul acesteia?, nu era suficienta formularea ,, vor culege mostenirea"?
Am urmatoarea nelamurire:

Art 977 Impartirea mostenirii intre sotul supravietuitor, ascend. privilegiati si colateralii privileg.
(1) Daca sotul supravietuitor vine la mostenire in concurs atat cu asc. privil.,cat si cu colateralii privil. ai defunctului, partea cuvenita clasie a II-a este de 2/3.
(2)Daca sotul supravietuitor vine la mostenire in concurs numai cu ascend privil sau numai cu colateralii privilegiati, partea cuvenita clasi a II-a este 1/2 din mostenire.

Art 979
Absenta ascendentilor privilegiati sau a colateralilor privilegiati
(1) in cazul in care colateralii privilegiati nu indeplinesc conditiile necesare pentru a mostenii, ascendentii privilegiati vor culege partea de mostenire cuvenita clasei a II-a.(adica 2/3 din mostenire?)
(2) in cazul in care ascendentii privilegiati nu indeplinesc conditiile necesare pentru a mosteni, colateralii privilegiati vor culege vor culege mostenirea sau partea de mostenire cuvenita clasei a ii_a.(adica 2/3 din mostenire?)

Care este diferenta intre continutul art 977 (2) in care este prevazut 1/2 din mostenire , si continutul art 979 in care eu cred ca este prevazut 2/3 din mostenire ?

Unde gresesc?