avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate Dana_2006

Activitate Dana_2006

Discuție calcul pensie
Buna ziua,

Din cate stiu, cuantumul pensiei se determină prin înmulţirea punctajului mediu anual, realizat de asigurat în perioada de cotizare, cu valoarea unui punct de pensie.

Conform cuponului de pensie pe luna octombrie 2008, am un numar de 1.87242 puncte, iar valoarea punctului este de 697.5 lei.

Conform legislatiei, pensia rezultata ar trebui sa fie 1.87242 x 697.5 = 1306.01 lei, dar pe cupon apar numai 1228 lei (din care se scad mai departe CASS 13 si impozit 34, incat total drepturi este 1181)

Ma puteti ajuta cu o explicatie pentru diferenta de 78 lei?

Va multumesc mult
Discuție Plata impozit
Buna ziua,

As vrea sa stiu in ce cazuri se depune declaratia de impozit pe profit pana la 25 ianuarie si in ce cazuri se depune pana la 15 februarie ?

Va multumesc,
Răspuns la discuția declaratie de venit global
Va multumesc pentru raspuns!

Dar pentru anul 2005 trebuie sa depun declaratia de venit global ? Atunci m-am transferat de la un angajator la altul...

Va multumesc
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca am obligatia depunerii declaratiei de venit global pe anul 2004.

Mentionez ca am lucrat tot anul la acelasi angajator si ca am fost scutita de impozit pe salariu, fiind incadrata in functia de programator.

Datorita acestei incadrari, angajatorul nu a depus fisa fiscala 1 pe anul respectiv

Va multumesc
Problema mea este urmatoarea:
In timpul vietii, bunicul meu a vandut apartamentul in care locuia, pastrandu-si dreptul de a locui in el pe parcursul vietii. Dupa decesului lui, cumparatorul a contactat un birou de executari silite care ne-a somat (pe noi, descendentii bunicului) sa predam cumparatorului apartamentul si cheile acestuia.

In ce temei putem noi face predarea apartamentului, din moment ce nu ne apartine ?

In ce interval de timp dupa decesul bunicului putem ridica bunurile din apartament pentru a-l elibera ?

Putem trimite prin posta cheile apartamentului pe adresa biroului de executari silite sau pe adresa cumparatorului, pentru a evita o intalnire neplacuta ?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat si va multumesc
Reprezint o firma din Romania care vinde servicii electronice (realizeaza web-site-uri) unei firme din Olanda.

Cum trebuie facute facturile pentru firma olandeza ? Ce trebuie trecut la TVA ? Cum e treaba cu taxarea inversa a TVA ?

Multumesc
Va rog, ajutati-ma cu un sfat pentru urmatoarea situatie:

Sotul meu este angajat cu carte de munca, la fel si colega mea. Vrem sa deschidem o firma in care sotul meu si colega mea sa fie asociati cu parti egale. Sotul meu doreste sa fie administrator cu contract de prestari servicii pentru a-si putea pastra jobul actual. Colega mea doreste sa fie colaboratoare cu contract de cedare drepturi de autor pentru a-si pastra jobul actual. Doresc sa stiu in ce conditii pot fi realizate toate acestea ?
E posibil ca sotul meu sa fie si colaborator cu contract de cedare drepturi de autor, in plus fata de cele de mai sus ?

Va multumesc
Va multumesc mult pentru raspunsuri !

Intr-adevar, am luat legatura cu cei de la contabilitate si ei s-au dus cu cartea mea de munca la ITM Buc. Acolo, s-a facut inscrierea pe loc ! Probabil n-a fost timp pana acum sa se reglementeze situatia...

Da, unele probleme in Romania chiar se rezolva - m-am mirat si eu. Uneori se rezolva pe loc, fara sa fie nevoie sa ajungi la disperate din cauza lor...

Va multumesc inca o data
Buna

Ajutati-ma va rog cu un sfat pentru urmatoarea situatie:
Am semnat un act aditional la cartea de munca in care se prevedea o o marire a salariului lunar brut. Actul a fost vizat de ITM Bucuresti in 12.06.2006, urmand ca efectele lui sa se produca din 01.06.2006.

1. Desi am semnat 2 exemplare, cate un exemplar pentru fiecare parte, n-am primit nici pana acum (30.07.2006) exemplarul meu.
2. Actualizarea salariului nu s-a inregistrat in cartea mea de munca nici pana acum.
3. In situatia mea sunt si toti ceilalti colegi din firma unde lucrez.

Va rog, dati-mi o explicatie pentru asa o situatie: cine nu si-a respectat obligatiile: firma sau ITM Bucuresti ? Ce interes poate avea firma din aceasta situatie (plati mai mici de taxe sau impozite) ? Ce trebuie sa fac eu pentru a obtine inregistrarea in cartea de munca ?

Va multumesc