Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... TVA intracomunitar pentru servicii electronice
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

TVA intracomunitar pentru servicii electronice

Reprezint o firma din Romania care vinde servicii electronice (realizeaza web-site-uri) unei firme din Olanda.

Cum trebuie facute facturile pentru firma olandeza ? Ce trebuie trecut la TVA ? Cum e treaba cu taxarea inversa a TVA ?

Multumesc
factura se face identic ca inainte de intrarea in UE.
Adica in limba engleza si fara TVA.
Taxarea inversa in cazul de fata nu va priveste pe dv.

Ca si cultura generala va spun 3 prostii despre taxarea inversa.
Sunt 2 cazuri distincte de taxare inversa:
1. taxare inversa interna
2 taxare inversa intracomunitara

Taxarea inversa interna se aplica in anumite cazuri, de exemplu la acizitionarea de cherestea de catre o firma platitoare de tva de la o firma platitoare de tva.
in acest caz firma care vinde emite factura, pe care o completeaza normal adica cu tot cu tva, insa scrie pe factura clar TAXARE INVERSA si incaseaza de la client doar valoarea fara tva. Nu mai intru sa-ti spun si ce se intampla in contabilitate....

2. taxarea inversa intracomunitara se aplica in cazul in care au loc tranzactii intre societati platitoare de tva din tari diferite din cadrul UE.
Aici se intocmeste factura fara a specifica tva, urmand ca beneficiarul sa achite tva in tara lui.

ATENTIE insa!!! Nu poti emite factura cu taxare inversa daca nu ai o copie a CIF -ului beneficiarului din care sa rezulte ca este platitor de tva. IN CAZUL IN CARE NU ESTE PLATITOR TVA sau daca nu ai copia CIF se emite factura cu tot cu tva si se incaseaza si tva.

Sper ca am fost destul de incalcit in exprimare astfel incat sa ma intelegi ce zic.