avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Elena27R

Activitate Elena27R

Multumesc de raspuns....
Sa va descriu situatia mai pe larg.
Este casa batraneasca unde a crescut bunica mea din partea mamei. Bunica mea a avut 7 frati. Anul trecut a murit si sora ei cea mai mica impreuna cu sotul, ei locuind in acea casa batraneasca.
In momentul de fata din cei 7 frati ai bunicii doar unul mai este in viata, restul fiind decedati. Fratii decedati au la randul lor copii. Eu sunt fiica unuia dintre acesti copii.
Noi vrem sa cumparam aceasta casa cu terenul aferent insa intai mama mea care este fiica bunicii mele, vrea sa deschida dezbaterea succesiunii pt ca cei care sunt in viata nu dispun de mijloacele financiare necesare.
Din ce stim noi locul pe care este casa este pe numele tatalui bunicii mele adica strabunicul meu. Insa la registrul agricol la primarie figureaza ca sotul surorii bunicii mele a contribuit la constructia casei ceea ce este adevarat. Sora sotului surorii bunicii mele este si ea singura in viata. Ma intereseaza cum se va imparti aceasta mostenire si daca acestei surori i se cuvine cota parte.
Va multumesc,

Buna ziua,
Suntem in situatia de a cumpara o casa si terenul aferent care a ramas in urma decesului unor rude, matusa si unchi decedati amandoi acum 1 an. Dezbaterea succesiunii vrem sa o facem acum.
Ca mostenitori in viata au ramas fratele matusii, sora unchiului si copiii fratilor matusii. Din ce stim noi terenul pe care este situata casa este pe numele tatalui matusii dar la registrul agricol este adaugat si sotul ei ca a construit casa.
Intrebarea mea este ce drept are sora unchiului si cum se va imparti aceasta mostenire.
Dar daca actele sunt pe numele matusii si unchiului ce cota parte revine fiecarui mostenitor.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,