avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate brawnie

Activitate brawnie

Aparent au gasit o "portita" si tin cu dintii de ea...
Eu am o hotarare de la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Iași privind incadrarea in handicap usor.
Cei de la Agentia Judeteana de Plati spun ca indemnizatia se da in baza unui certificat de handicap. Certificat pe care cei de la DGASPC nu il emit.
Oare e alta gaselnita?
freeelis a scris:

Puteti sa-i actionati in instanta pe cei de la AJPIS pentru refuzul de a va acorda indemnizatia respectiva.

Alta problema este faptul ca m-au sunat si mi-au spus ca nu se da indemnizatia si cand le-am cerut refuzul in scris am ramas vorbind singur,,,chiar suntem in tara lui Papura Voda?
Va multumesc pentru raspuns...
Cei de la Agentia Judeteana de Pati si cei de la Directia de Asistenta Comunitara.
Am tot intrebat care e cadrul legal si dau din umeri..tot imi spun ca nu se da indemnizatie pentru grad de handicap usor...dar culmea ca CCC il prelungesc la 3 ani dar fara indemnizatie...Traim in Romania
Pot sa ii actionez in instanta? Deja m-am saturat sa ma milogesc pentru drepturile mele.
Buna ziua
Am o problema privind prelungirea CCC si a indemnizatiei pana la 3 ani pentru copil incadrat in grad de handicap usor.
Copilul implineste 2 ani pe 15 martie, am facut dosarul pentru prelungire CCC toate bune si frumoase pana mi s-a spus ca in cazul gradul de handicap usor nu beneficiez de indemnizatie ci doar de la grad de handicap mediu in sus.
Imi prelungeste CCC pana la 3 ani dar nu imi plateste indemnizatie.
Am ciiti in OUG 111/2010 ;"(4) Pentru copilul cu handicap concediul pentru cresterea copilului se acorda pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani, iar indemnizatia aferenta se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei. "
Aici spune copil cu handicap fara a preciza usor/ mediu/ grav.
Ei sustin ca ar fi ceva ordonanata in care spune ca doar de la handicap mediu se da indemnizatie dar nu spn care ar fi aceasta ordonanta...
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Buna ziua
Intentionez sa cumpar un apartament ANL (sunt chirias de minim 1 an).
Nu am gasit nicaieri daca sunt restrictii in caz ca vreau sa il vand...ceva gen minim 5 ani cum e la Prima Casa de exemplu.
Intrebarea este: voi putea vinde acel apartament dupa ce il cumpar (credit ipotecar) si in ce conditii?
Atata timp cat firma are sub 20 de angajati, aceasta nu este obligata sa semneze Contractul Colectiv de Munca (CCM)...Iar daca are peste si nu l-a semnat....tot ce puteti face este o reclamatie la ITM si ei se aleg cu o amenda....Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Răspuns la discuția Concediere nelegala
Va multumesc de raspuns. Asa ma gandeam si eu deci dumneavoastra ma sfatuiti sa ii actionez in instanta?
Legea 53/2003 (codul muncii)
"Art. 41
(1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor. "
"3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna. "

brunetzik87 a scris:

daca nu trec la programul impus de ei pot sa plec dupa spusele lor

Banuiesc ca tu nu vrei sa iti dai demisia.Pentru a te concedia au nevoie de motiv.Fa-ti timp si citeste codul muncii si o sa gasesti raspuns la intrebarile tale

"Art. 58
(1) Concedierea reprezinta incetarea contractului individual de munca din initiativa angajatorului.
(2) Concedierea poate fi dispusa pentru motive care tin de persoana salariatului sau pentru motive care nu tin de persoana salariatului. "
"Art. 78
Concedierea dispusa cu nerespectarea procedurii prevazute de lege este lovita de nulitate absoluta. "
Răspuns la discuția concediu
ildi1963 a scris:

dupa concediu 20 zile preaviz si dupa somaj ! sa accept ?? 367 ron sal si somajul o sa am 100 ron?? unde sa ma adresez sa ma ajute in escocheria asta din partea angajatorului?? multumesc anticipat

"Art. 58
(2) Concedierea poate fi dispusa pentru motive care tin de persoana salariatului sau pentru motive care nu tin de persoana salariatului.
Art. 59
Este interzisa concedierea salariatilor:
a) pe criterii de sex, orientare sexuala, caracteristici genetice, varsta, apartenenta nationala, rasa, culoare, etnie, religie, optiune politica, origine sociala, handicap, situatie sau responsabilitate familiala, apartenenta ori activitate sindicala;
b) pentru exercitarea, in conditiile legii, a dreptului la greva si a drepturilor sindicale."

Iar aici la drepturi sindicale intra si concediul conform Art.139 postat mai sus de un coleg...

"Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia. "

Deci pe ce motiv va da preaviz?

"Art. 78
Concedierea dispusa cu nerespectarea procedurii prevazute de lege este lovita de nulitate absoluta. "

Răspuns la discuția Zile concediu de ohihna
IONICA VADUVA a scris:

In legislatia muncii gasesti raspunsul cel mai corect.Dar totusi din ce cunosc eu ar trebui sa aduca de la vechiul loc de munca cat concediu a avut (daca e cazul) sau tinand cont ca minimul e de 21 zile/an ar trebui sa fie undeva la jumatate , in functie de progaramarile celorlalti angajati.
Succes


Nu are ABSOLUT nici o legatura cu vechiul loc de munca.
De unde ai tras concluzia ca ar trebui sa fie undeva la jumatate???? Eu stiu ca anul are 12 luni iar din septembrie (august e gata) si pana in decembrie sunt 4 luni....

Art. 146 din codul muncii spune asa :
"(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca. "
Deci cand pleci de la "vechiul loc de munca" ori iti iei zilele ramase de concediu in preaviz (in cazul in care ai zile ramase de laut) ori efectuezi preavizul si iei banii pe concediu

IONICA VADUVA a scris:

................ in functie de progaramarile celorlalti angajati.
Succes

Iar vorbesti prostii :)