Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu de ohihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu de ohihna

Buna dimineata. Am angajat la firma unde lucrez o persoana cu contract de munca pe perioada nedeterminata, incepand cu data de 25.08.2011. Cate zile de concediu de odihna i se cuvin pe anul 2011 ? Cum se calculeaza ?
Va multumesc.
In legislatia muncii gasesti raspunsul cel mai corect.Dar totusi din ce cunosc eu ar trebui sa aduca de la vechiul loc de munca cat concediu a avut (daca e cazul) sau tinand cont ca minimul e de 21 zile/an ar trebui sa fie undeva la jumatate , in functie de progaramarile celorlalti angajati.
Succes
formula de calcul ar fi urmatoarea:

x = (Z*L)/12

unde x - nr de zile de concediu care i se cuvin pana in momentul depunerii cererii de concediu (nu se poate da concediu in "avans")
Z - nr de zile de concediu care i se cuvin conform contractului de munca pe an (de obicei 21 zile pe an)
L - nr de luni lucrate pana in momentul depunerii cererii de concediu.
Ecemplu:
Daca depune cererea in decembrie atunci:

Z = 21 (conform CIM)
L = 4 luni lucrate

x = (21*4)/12 = 7 zile care i se cuvin.
brawnie, utilizator
IONICA VADUVA a scris:

In legislatia muncii gasesti raspunsul cel mai corect.Dar totusi din ce cunosc eu ar trebui sa aduca de la vechiul loc de munca cat concediu a avut (daca e cazul) sau tinand cont ca minimul e de 21 zile/an ar trebui sa fie undeva la jumatate , in functie de progaramarile celorlalti angajati.
Succes

Nu are ABSOLUT nici o legatura cu vechiul loc de munca.
De unde ai tras concluzia ca ar trebui sa fie undeva la jumatate???? Eu stiu ca anul are 12 luni iar din septembrie (august e gata) si pana in decembrie sunt 4 luni....

Art. 146 din codul muncii spune asa :
"(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca. "
Deci cand pleci de la "vechiul loc de munca" ori iti iei zilele ramase de concediu in preaviz (in cazul in care ai zile ramase de laut) ori efectuezi preavizul si iei banii pe concediu

IONICA VADUVA a scris:

................ in functie de progaramarile celorlalti angajati.
Succes

Iar vorbesti prostii :)
brawnie, utilizator
Art. 145 (1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 zile lucratoare. Calculul este urmatorul: 20: 12=1,66x 4 luni(sept,oct,nov,dec)=6,66,adica 7 zile prin rotunjire,tinand cont si de faptul ca mai lucreaza si-n august cateva zile
valcris a scris:

Buna dimineata. Am angajat la firma unde lucrez o persoana cu contract de munca pe perioada nedeterminata, incepand cu data de 25.08.2011. Cate zile de concediu de odihna i se cuvin pe anul 2011 ? Cum se calculeaza ?
Va multumesc.

Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
Durata efectiva a concediului de odihna anual insa ati stabilit-o si consemnat-o in contractul individual de munca. Se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic(respectiv 4 luni pt. acest caz).
Astfel,daca aveti consemnat in cim 20 de zile co ,pt. 4 luni prestate se acorda 7 zile co:(20/12)x4

Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevzute in contractul individual de munca.
Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute mai sus, din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicat cu numarul de zile de concediu.
Astfel,concret,daca co se acorda in luna decembrie,se aduna veniturile brute obtinute in lunile noiembrie,octombrie ,septembrie(in v. brut intra salariul de incadrare brut si eventual sporuri cu caracter permanent daca ele exista)si se impart la nr. de zile lucratoare din lunile noiembrie,octombrie ,septembrie,respectiv 65 si se obtine in acest mod media zilnica a veniturilor
Media zilnica se multiplica cu 7,nr. de zile de co cuvenite si in acest mod rezulta indemnizatia bruta de co.
ContSters136493, utilizator