avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate annyella

Activitate annyella

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
La contractul de inchiriere : CESIUNEA este o sublocatiune? cum retinem? era o grila, dar nu mai reusesc sa o gasesc.Multumesc.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Daca persoana fizica nu indeplineste/incalca pedepsele complementare ce sanctiune i se aplica? (nu stiu daca m-am exprimat pe inteles...)
Multumesc.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Cu intarziere, va multumesc pt raspunsuri.
MayeMaya, iti multumesc in mod special pt informatii, esti o fata sufletista!iti doresc spor ca minte ai!:luck:

Admitere in principiu:
CinAnulare = sedinta publica
Revizuire = in camera consiliu

Asa stiam din coduri, cred, caut prin materiale dupa-amiaza, dupa ce trece oboseala. Somn usor!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
annyella a scris:

Buna!Am si eu 2 intrebari la OBLIGATII, va rog frumos!

1- forta majora si cazul fortuit au ramas la fel ca in VCC, adica forta se aplica pt exonerare rasp delictuala+contractuala, iar cazul doar in contractuala?doar ca dc in delictuala se aplica cazul obligatoriu si forta?
2- ANUNTUL exonereaza doar rasp contractuala, in delictuala cel mult poate fi inclus in fapta tertului??

Voi cum ati inteles?Multumesc



Va rog eu frumos, sa ma lamuriti si pe mine!:flowersblue: Multumesc OvodiuDanut, mai asteptam si colegii!!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Buna!Am si eu 2 intrebari la OBLIGATII, va rog frumos!

1- forta majora si cazul fortuit au ramas la fel ca in VCC, adica forta se aplica pt exonerare rasp delictuala+contractuala, iar cazul doar in contractuala?doar ca dc in delictuala se aplica cazul obligatoriu si forta?
2- ANUNTUL exonereaza doar rasp contractuala, in delictuala cel mult poate fi inclus in fapta tertului??

Voi cum ati inteles?Multumesc
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Multumesc frumos pentru ZORI. Nu cred nici eu sa avem o grila cu notiunea aceasta, dar is linistita ca am "cercetat" problema.
Multumesc Csorin, MayeMaya, Anaamelia,OvidiuDanut si spor la toti!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Buna! Voi cum stiti:
ZORILE + AMURGUL = intra in Noapte?!
Ma refer la penalul special, multumesc si spor la toti!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Procedura Penala
Nu constitue o exceptie de la principiul oficialitatii modalitatea de punere in miscare a actiunii penale in cazul savarsirii:
a) infractiuni de vatamare corporala impotriva unui reprezentant al unui stat strain
b) uneia dintre infractiunile contra sigurantei circulatiei pe caile ferate
c) infractiunii de purtare abuziva de catre un militar
Raspuns = A, B. ( Udroiu)

Va rog frumos sa imi spuneti si mie care era explicatia pt raspunsuri, cred ca am discutat grila aceasta, dar am uitat eu explicatia. Multumesc.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Va rog frumos, la OBLIGATII invatam
1. - cesiunea contractului = art 1315-1320 NCC
2. - si prescriptia liberatorie = tratata in doctrina la "Stingere obligatii"

Multumesc. Spor la toti!

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
PHS a scris:

Csorin a scris:

MayeMaya a scris:

nae2012 a scris:

doomkikidex a scris:

In tematica la locatiune spune clar ca nu intra si varietatile acestui ct, dar la mandat nu se specifica nimic....asta inseamna ca avem varietatile la ct de mandat? Ca mie mi se par ca sunt mai mult pe comercial...

asa-i bine zici....da sincer din moment ce scrie \"contractul de mandat\" eu cred ca e totul inclusiv varietatile contractului de mandat :(

Fireste ca intra si varietatile. Exprimarea nu lasa loc niciunui dubiu.




da, si eu cred ca intra......


Spuneți că la contractul de mandat intră si contractul de comision, consignație și expediție nu?



Inclin sa spun DA, cred ca trebuie sa invatam varietatile acelea urate. In concluzie ramane sa le citim?