avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate nicollette

Activitate nicollette

Răspuns la discuția executare imobil in coproprietate
buna ziua,multumesc ca mi-ati raspuns la intrebare dar tot nu stiu care e adevarul gol ptr ca unii zic cu totul altceva de exemplu jocandi causa,mi-a raspuns ca se poate ajunge chiar si la vanzarea apartamentului daca gasesc un avocat bun,noi toti din familie inclusiv fratii lui am primit o comunicare de la oficiul de cadastru si publicitare imobiliara,nu am mai platit nici o rata de vreun 1 an si ceva,ptr ca abia ne-am angajat de 1 an curios lucru cum de nu ne-au gasit sa ne puna proprire pe salar,tatal si fratii lui nu sunt de acord cu vanzarea apartamentului si nici posibilitatea de a ne plati datoria la banca,daca ei nu sunt cu acord cu ceea ce cer ei ,pot face cei ce executa ,demersuri ptr executare silita fara consimtamintul lor?si daca se poate face pe cota parte a sotului din apartament aceasta se poate vinde tot fara acordului fratilor?daca am primit acea comunicare ,legal nu ar trebui sa fie chemati la proces sa li se puna in vedere ceeea ce s-a hotarat sau se poate face executarea fara a fi instintati despre ce hotarare au luat?
Răspuns la discuția executare imobil in coproprietate
adevarat sotul meu detine1/8 cota din apartament el mai are 2 frati care detin si ei tot atat ca sa nu mai spunem ca socrul meu este propietarul apartamentului,el nu a garantat cu nimik la banca cand a luat creditul si nu inteleg,se poate ajunge la vanzarea apartamentului daca ceilalti nu sunt de acord?se poate face executare silita pe tot apartamentul sau doar pe partea lui care i se cuvine dar atata timp cat fratii si tatal nu sant de acord cu aceste demersuri poate avea loc o executare silita fara acceptul lor?
Răspuns la discuția executare imobil in coproprietate
multumesc de raspuns dar tot nu sunt lamurita ,daca au dreptul sau nu sa intervina in executarea silita pe bunuri mobile si imobile atata timp cat aceste lucruri nu sunt pe numele nostru propietar fiind tatal sotului,sotul detinind o cota mica din apartament poate sa-i oblige la vanzarea apartamentui?
Răspuns la discuția executare imobil in coproprietate
nu stiu daca are vreun mandat ,am primit doar o" comunicarea incheierii"trimisa de oficiul de cadastru si publicitate imobiliara dar sincer nu prea inteleg termenii de exprimare si care e de fapt cerinta lor dar din ceea ce am citit rezulta ca se dispune admiterea cererii cu privire la imobilul........aici sunt trecuti toti cei care sunt proprietarii apartamentului cu cota care o detine fiecare,ne someaza sa platim suma mentionata si ca vor fi anuntati si ceilalti propietari,avem drept de reexaminare/plangere in tremen de 15 zile de la comunicare,ideea este ca nu inteleg ce este de fapt aceasta instintare,sa inteleg ca au dreptul sa ia apartamentul socrului meu chiar daca sotul meu detine doar o parte mica din el?
sotul meu a luat un credit fara garantii acum 3 ani nu am mai putut plati ,ratele crescand foarte mult am facut o sesizare la opc dar ei nu ne-au anuntat ca s-a micsorat rata iar noi am ramas fara servici si de vreo 1 an si cava nu am mai platit ratele,am fost dati la executori ne tot preseaza cu telefoanele am primit o hartie dar nu inteleg nimik din ea,intrebarea mea este"Poate firma executoare sa nea ia apartamentul care este al tatalui sotului meu,din care detine si el si fratii lui o parte"?