avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate alina_h

Activitate alina_h

Răspuns la discuția Divort
Ce inseamna lucruri strict personale?...vreau hainele, cartile, pisica, masina de cusut, scanerul, tablourile pictate de mine, icoanele mostenite...le pot lua pana la partaj? Daca ele raman in casa, mie imi este frica de faptul ca el ori le va scoate din casa si va ramane doar mobila (la care nu am pretentii), fie le va distruge...! Ce se poate face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Divort
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului!
Cat dureaza obtinerea acestui certificat de grefa din momentul depunerii cererii de divort?... avocatul trebuie contactat inainte de cererea de divort sau dupa...?
Este imposibil ca mama sa mearga sa-mi recupereze hainele, deoarece el este foarte violent si nu stii la ce sa te astepti! Daca afla ca am intentia de a divorta este in stare sa-mi distruga toate lucrurile personale....in conditiile in care m-am rugat de el in nenumarate randuri sa divortam, iar el m-a amenintat ca ma bate pana ma baga in spital...iertati limbajul, este citat! Din acest motiv caut o solutie cat mai buna! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Discuție Divort
Va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea situatie: de 9 ani sunt casatorita cu un sot care, treptat, a devenit violent, agresandu-ma, in repetate randuri, verbal si fizic, umilindu-ma prin atitudine si injurii. A reusit sa sadeasca in mine teama si teroarea, manifestand o atitudine de superioritate in intimitate, dar cameleonica in public, dand impresia unei casnicii perfecte! Sub pretextul unei vizite la parintii ce locuiesc in alta localitate, am reusit, de o saptamana, sa plec din casa, luând si actele mele, inclusiv cerificatul de casatorie. El stie ca vizita dureaza vreo 2 saptamani. Doresc sa divortez si sa imi recuperez lucrurile personale ramase intr-un apartament pe care l-am cumparat acum 2 ani, pe numele amandurora. Mentionez ca avansul de 5000 de euro, pentru cumparare, a venit prin transfer bancar din contul mamei, iar rata lunara este platita din salariul meu (mai exista si o masina achizitionata de el anul trecut, pe numele lui). Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a ma separa legal, tinand cont de faptul ca, din cate il stiu pe sotul meu, este foarte agresiv, irascibil si imprevizibil, iar eu nu il pot infrunta direct pentru recuperarea hainelor si a obiectelor personale.
Nu doresc decat divortul, recuperarea lucrurilor si a avansului. Restul e poveste!!!
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Va multumesc foarte foarte mult pentru raspuns!!!!
Multumesc pentru raspuns! In prezent sunt in CCC pana in iulie. C.I.M mi-a fost incheiat in mai 2014 , timp in care eu eram gravida cu primul copil, aveam 1 an si 1 luna lucrate, insa CIM era pe perioada determinata. dupa incetarea CIM am intrat in somaj cateva luni si apoi in prenatal. As putea sa fac la fel si acum?
Buna ziua! Momentan sunt in concediu maternal pana in iulie. Pot intra apoi in somaj si ulterior in prenatal in conditiile in care as naste al doilea copil in octombrie?( pentru a avea continuitate) Si as beneficia de aceeasi suma ca in cazul primului copil? Multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
cum pot afla exact daca voi mai beneficia de pensie? vreau sa-mi continui studiile si in functie de acesti bani voi hotara daca le voi continua acum sau mai tarziu....
Răspuns la discuția pensie alimentara
as dori sa mai imi confirme cineva, va rog, deoarece am auzit si alte variante.
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc frumos !!!
buna ziua. ma numesc alina si am 22 de ani. parintii mei sunt divortati de cativa ani si de atunci tatal meu imi plateste pensie alimentara intrucat mi-am continuat studiile. anul acesta dau la master si ma intrebam daca voi beneficia in continuare de pensia alimentara, tinand cont ca m-am maritat acum o luna. multumesc anticipat