avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters221588

Activitate ContSters221588

Multumesc pt raspunsuri! Seara frumoasa!
Intra in atributiile noastre sa asiguram elevii, dar nu din timpul liber. Am explicat deja de ce mergem asa, se intampla sa mergem la CAS si sa stam cate 5-6 ore si este imposibil sa lasam cabinetul gol atat de mult
Buna seara! Lucrez ca as medical intr-o scoala speciala cu elevi cu dg de deficienta mintala de la usor la grav, asociat cu tulburari grave de comportament.
Acesti elevi dupa ce implinesc varsta de 18 ani, trebuie asigurati la CAS, unde de obicei mergem din timpul nostru liber deoarece la CAS este f aglomerat si nu putem lasa cabinetul scolii fara asistent o perioasa atat de lunga de timp. Intrebarea mea este avem sau nu dreptul la libere pt aceste ore pierdute din timpul liber la CAS? Angajatorul ne spune ca nu se acorda asa ceva si sa facem voluntariat, ceea ce nu ne convine niciuneia. Aceeasi problema o intampinam si cand se fac tabere scolare si stam cu acesti elevi 7-10 zile, 24/24, tot fara sa ni se acorde libere sau plata de ore suplimentare.
O alta intrebare care ne framanta este vorba de concediu suplimenta acordat prin codul muncii, la fel anul trecut angajatorul ne-a spus ca nu se mai da asa ceva si drept urmare nu am avut nici macar o zi.
Multumesc!
Răspuns la discuția concediu de odihna bugetari 2012
nu ,nu suntem cuprinsi in colegiul asistentilor.am fost chemati sa ne inscriem in sindicatul asistentilor medicali...dar nu cred ca asta ajuta la ceva.gresesc?
Răspuns la discuția concediu de odihna bugetari 2012
am inteles.va multumesc pt raspunsuri.
elena 138 sunt asistent medical .
lucrez la o scoala speciala si am fost anuntata ca din anul 2012 voi avea cu 14 zile de concediu mai putin.am 18 ani vechime si 38 zile de concediu.cumse calculeaza zilele de concediu si in ce baza se taie atat de multe zile.multumesc