Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna bugetari 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna bugetari 2012

lucrez la o scoala speciala si am fost anuntata ca din anul 2012 voi avea cu 14 zile de concediu mai putin.am 18 ani vechime si 38 zile de concediu.cumse calculeaza zilele de concediu si in ce baza se taie atat de multe zile.multumesc
Pentru sectorul bugetar vedeti HG nr.250/1992 ...
bibi21 a scris:

lucrez la o scoala speciala si am fost anuntata ca din anul 2012 voi avea cu 14 zile de concediu mai putin.am 18 ani vechime si 38 zile de concediu.cumse calculeaza zilele de concediu si in ce baza se taie atat de multe zile.multumesc

Probabil Contractul Colectiv de Munca la nivelul ramurii,care prevedea pt. vechimea dvs. 28 de zile co si un concediu suplimentar de 10 zile nu mai este in vigoare,asadar veti ramane
cu doar 24 de zile co.

ce categorie de personal?
am inteles.va multumesc pt raspunsuri.
elena 138 sunt asistent medical .
ART. 125 din Contractul colectiv de munca la nivel de grup de unitati al Ministerului Sanatatii si unitatilor din subordine pe anul 2011
(1) Durata minima a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihnă anual stabilită prin prezentul contract colectiv de
muncă va fi prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
(3) Durata efectiva a concediului de odihnă anual se stabileste pentru fiecare salariat, in functie de vechimea in munca astfel:
a) pentru o vechime de 0 - 1 an (neimpliniti la data inceperii concediului) - 20 de zile lucratoare;
b) pentru o vechime de 1 - 5 ani (neimpliniti la data inceperii concediului) - 22 de zile lucratoare;
c) pentru o vechime de 5 - 10 ani (neimpliniti la data inceperii concediului) - 23 de zile
lucratoare;
d) pentru o vechime de 10 - 15 ani (neimpliniti la data inceperii concediului) - 25 de zile
lucratoare;
e) pentru o vechime de 15 - 20 ani (neimpliniti la data inceperii concediului) - 28 de zile
lucratoare;
f) pentru o vechime de peste 20 de ani - 30 de zile lucratoare.