avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate varnan

Activitate varnan

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de pasii pe care trebuie sa-i fac in vederea eliberarii unei autorizatii de constructie pe un teren pe care mai exista doar niste ruine dintr-o mostenire de la bunica cu o suprafata de 25 mp.
Terenul este proprietatea ( prin mostenire ) mamei mele iar eu doresc sa-mi recladesc pe scheletul pe care-l am ( daca se poate ) o casuta cu parter o mansarda.
Saptamana viitoare vor veni si cei de la cadastru pentru masuratori si studiu geotehnic.
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
O asociatie fara scop patrimonial infiintata in Feb 2013 cu 5 angajati depune D112 lunar si plateste la fiecare 25 ale lunii.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate sa modifice mentiunea si sa depuna trimestrial declaratia112 si sa faca platile tot trimestrial.
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze?
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a rezilia contractul de comodat pe care l-am facut cu o persoana fizica in vederea infiintarii unei asociatii fara scop patrimonial.
Mentionez ca in momentul de fata am contract de inchiriere cu aceeasi persoana fizica ( inregistrat la Adm.Fin) nefiind necesar sa-mi schimb sediul.

Multumesc
Răspuns la discuția Etapele de radiere PFA
multumesc
Buna seara,

Am un PFA si nu am activitate.
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez sa inchid activitatea si care sunt costurile.

Multumesc
Buna ziua,
La infiintarea unei asociatii GAL ( grup de actiune locala) cu activitate non profit si buget estimat pana la 31.12.2015 sunt si 5 angajati cu contract de munca cu perioada nedeterminata.
Doresc sa stiu daca aceste contracte pe perioada nederminata, sunt eligibile daca conform strategiei, a bugetului estimat si aprobat de MADRP sunt corect raportate sau trebuie sa fie cu perioada determinata ( 31.12.2015 ).
Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa-mi trimiteti ( sunt incepator ) monografia pentru inregistrarea platii unui decont de cheltuieli in urmatoarea situatie
- un salariat a plecat intr-o deplasare ( sub 12 ore ) fara sa i se dea avans.
- la intoarcere a adus OD completat si cu bf pentru benzina pentru decontare in valoare de 50 lei.
- s-au facut calculele la sfarsitul lunii pentru consumul de benzina din care a rezultat ca suma de plata din bf se poate deconta.
- i s-a facut OP si i s-a achitat prin banca suma de 50 lei

Multumesc anticipat
-
-
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum procedeaza un proprietar in urmatoarea situatie si ce poate face Asociatia de Proprietari
- in Adunarea Generala a Asociatiei de Locatari ( 40 apartamente ) s-a hotarat si totodata s-a votat ca sa se efectueze o lucrare de reparatie si schimbare a tevilor de pe coloana, cu o firma ce a fost aleasa din trei participante, conform legii.
- s-au facut calcule pentru ca fiecare proprietar sa contribuie cu cota parte si acum, in ultima clipa, un singur proprietar nu mai este de acord cu aceasta lucrare.
Multumesc si astept un raspuns urgent pentru ca nici acum nu avem caldura in bloc

Răspuns la discuția Dreptul de a face copii
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra si ma bucur ca inca exista oameni care pot si stiu sa glumeasca.
Răspuns la discuția Dreptul de a face copii
Ce spiritual!!!!:)