avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate adlala

Activitate adlala

Locuiesc la bloc care este constituit intr-o asociatie de proprietari cu 60 apartamente si avem o problema de rezolvat cu administratorul care nu
vrea sa participe la adunarile generale convocate pentru schimbarea conducerii..Cum sa procedam legal .
Multumim.
Un Cabinet medical a achizitionat un autoturism in leasing pentru transportul unui salariat de la si la locul de munca ,precum si aprovizionarea cu materiale necesare cabinetul.Am primit factura cu prima rata,dobanzi si comisioane-intrebarea este:care sunt chelt.dedectibile si care nedeductibile si in ce procent.
Răspuns la discuția Documente
Multumesc pentru ajutor.
Discuție Documente
Buna seara,
Va rog sa-mi explicati cum se intocmesc un contract pentru salubrizare.
Am obtinut prin SEAP un contract pentru salubrizare la o Primarie din zona ,iar cine trebuie sa emita acel contract nu stie ce sa contina sa nu il refuze ANRSC
pentru obtinera licentei.
Multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Numar de angajati la PFA
Multumesc pentru tot.
Cu stima si respect.
Buna ziua,
Vin cu rugamintea de a-mi explica daca un PFA profesii liberale(cabinet dentar)are
limitare a numarului de angajari la 3(trei) persoane,asa cum prevede Legea 182/2016 cu aplicare din 17.01.2017
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cheltuieli deductibile limitat.
Multumesc pentru raspuns,am inteles.
Buna seara.
Va rog sa ma lamuriti dvs.in legatura cu chelt.sociale obligatorii de CAS 10,5% si sanatate CASS 5,5% a contribuabilului de la un Cabinet dentar, daca sunt deductibile sau nu .E obligatoriu sa le iau in calcul la cheltuieli penru a stabili venitul net,in sistem real.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Sponsorizare PFA
Multumesc f.f.mult pentru raspuns.
Cu stima si respect.
Buna seara,
Am o nelamurire in legatura cu sponsorizarea facuta de Cabinetul medical in limita
de 5% din venitul net.,o consider cheltuiala nedeductibila si o scad din suma impozitului pe venit sau o consider deductibila si o iau in calcul la cheltuieli si implicit la stabilirea venitului net?
Multumesc.