avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ideeculturala

Activitate ideeculturala

Buna ziua. Am un magazin second hand in care vand diverse produse: haine, incaltaminte, gablonturi, etc. Am coduri CAEN necesarii vanzarii produselor cu amanuntul dar doresc sa schimb activitatea si sa vand tot ce am in magazin en gros adica la kilogram. Am achizitionat deja un cantar si tot ce e necesarii vanzarii la kilogram a produselor. Nu am gasit in lista coduri caen ce cod caen trebuie sa adaug . Mentionez ca sunt intreprindere individual. Deci intrebarea ar fo : Ce COD CAEN ar trebui adaugat pentru a putea vinde haine , incaltamine, gablonturi, etc la kilogram. Pretul in magazin va fi per kilogram (nu per bucata), Multumesc

Sunt Intreprindere Individuala si pe langa activitatea principala am mai introdus si codul CAEN care permite comercializarea hainelor second hand si noi si acum as dori sa inchiriez un spatiu si sa vand haine second hand la kg. am urmarit timp de mai multe luni un astfel de magazin si am vazut ca merge foarte bine asa ca am decis sa deschid si eu un astfel de magazin. Dar as dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a deschide acest magazin.Autorizatii, registrul comertului, etc? Nu stiu cu ce sa incep si ce pasi sa urmez astfel incat sa imi pot calcula si suma de care am nevoie pentru a demara afacerea.Ma poate ajuta cineva?


Sunt Intreprindere Individuala si pe langa activitatea principala am mai introdus si codul CAEN care permite comercializarea hainelor second hand si noi si acum as dori sa inchiriez un spatiu si sa vand haine second hand la kg. am urmarit timp de mai multe luni un astfel de magazin si am vazut ca merge foarte bine asa ca am decis sa deschid si eu un astfel de magazin. Dar as dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a deschide acest magazin. Nu stiu cu ce sa incep si ce pasi sa urmez. Ma poate ajuta cineva?
De profesie sunt actrita si doresc sa infiintez o Intreprindere Individuala in cadrul careia sa isi desfasoare activitatea un teatru pentru copii. Copii care doresc sa joace teatru se vor inscrie la acest teatru contra unei sume de bani si vor pregati, impreuna cu mine si persoanele autorizate , piese de teatru si vom organiza spectacole tot contra cost/ Am fost la registrul comertului sa aflu ce cod CAEn trebuie sa aleg pentru a desfasura o astfel de activitate si am primit un dosar mare cu coduriile CAEn si mi s-a spus ca daca gasesc acolo ceea ce doresc sa fac atunci ei ma inregistreaza. Problema este ca desi am cautat printre aceste coduri CAEN cu am reusit sa aflu care ar fi acele coduri la care se incadreaza ceea ce doresc sa fac. As dori sa ma ajutati cu un raspuns daca stie cineva care sunt coduriile CAEN la care ma incadrez si ce conditii trebuie sa in deplinesc perntru a deschide acest teatru pentru copii printr-o Intreprindere individuala