avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate MariusTranca

Activitate MariusTranca

Răspuns la discuția instrainare bunuri?
Pedeapsa pentru abuz de incredere

Infractiunea de abuz de incredere se poate savarsi in toate formele de participatie penala: autorat (coautorat), complicitate, instigare. Tentativa, desi posibila, nu este sanctionata de lege. Pedeapsa pentru infractiunea de abuz este inchisoarea de la 3 luni la 4 ani sau amenda. Ori de cate ori bunul, obiect al infractiunii, este proprietate privata, cu exceptia cazului in care acesta apartine partial sau in intregime statului, actiunea se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala a faptuitorului.


-----------

pai da, insa omu nu avea contract legal. asa ca necesita cu siguranta impacarea consider eu atat timp cat nu vrea denunt la impozite si plangere pentru denunt calomnios
Răspuns la discuția instrainare bunuri?
UITATI CE MI-A SCRIS UN ALT AVOCAT:
Nu se poate aplica art. 208 din Codul Penal pentru ca frigiderul se afla in posesia dvs. si deci nu poate fi vorba de furt.

Proprietarul va poate pune cel mult sa platiti frigiderul la valoarea lui din momentul dispunerii.

In legatura cu chiria si intretinerea, titularul contractului are obligatia de a achita aceste sume catre proprietar.
Răspuns la discuția instrainare bunuri?
avvalentina a scris:

Va complicati. A existat un proces-verbal unde a fost trecut si acel bun care " a fost instrainat"?Cel ce va acuza de furt trebuie sa dovedeasca in primul rand ca era proprietarul bunului respectiv si acesta se afla in spatiul inchiriat.Garantia acopera c-val prejudiciului si nu fapta penala.


este o incarcaleala aici. nici nu cred ca era un contract normal ca sa plateasca proprietarul cumva impozite la stat am mai precizat asta. e denunt calmnios din partea lui. insa cel mai important este ca acel bun se afla la perioada respectiva SUB/IN POSESIA celui ce inchiriase. cum sa fie furt? cum poate fi cineva condamnat pt asa ceva?
Răspuns la discuția instrainare bunuri?
Dna Avocat,

acela este denunt calomnios din partea proprietarului apartamentului deoarece nici nu cred ca exista un contract ca sa plateasca el la stat impozite. se poate face plangere din partea fiului pentru dent calomnios si denunt la impozite totodata.
fiul la vremea respectiva nu avea nurmarul proprietarului insa atat proprietaru cat si vecinii si toti stiau ca si el locuieste alaturi de mama sa acolo. ma rog, este cam o tampenie. insa v-am zis, la politie el a fost instiintat doar, nu s-au luat delcaratii de la el, ca proprietarul ar fi zis ca i-ar fi instrainat un bun, respectiv acela. ce parere aveti in principiu? ce vina are el daca nu a facut nimic rau in toata treaba si nu avea decat numarul mamei sale, nu al proprietarului care a zis clar ca nu poate tine asa ceva in casa daca emana gazul acela toxic (freon).. si sa-l dea afara din casa ca o sa ia altul si oricum ii lasase un avans proprietarului.
Răspuns la discuția instrainare bunuri?
precizez ca la politie a fost instiintat de fapta de instrainare de bunuri nu de furt sau alte chestii. deci va rog. oricum am mai discutat pe tema asta si cu alti avocati la o alta data pe acest forum si nu se considera furt am fost instiintat.

REPET: BUNURILE SE AFLAU SUB POSESIA CELOR CE AU INCHIRIAT SAU CELUI!
Răspuns la discuția instrainare bunuri?
Av Diana Ben Othmane a scris:

scuze este furt simplu prev de 208 c.pen dar conf art 210 punerea in miscare a actiunii penale se face la plangere prealabila dar este si delict civil pe raspundere civila delictuala,daca bunul nu ii apartinea,daca l-a sustras in timpul noptii este furt calificat art 209 lit g


domana avocat, cu toata stima, eu va dau simplu ex: in data cutare, un frigider emana un gaz toxic deoarece era stricat. fiul persoanei care inchiriase si locuia si el alaturi de mama sa a telefonat la mama care a zis sa-l dea afara din casa ca ia altu. in fine, nu a luat, insa problema este alta: ce vina are in toata treaba fiul aici atat timp cat nu el era "cu chiria" si instructiunile au fost primite de la mama sa? oricum furt nu prea cred ca este deoarece stiti ca la chirie se lasa si un avans in caz ca se strica ceva in casa respectiva.
Răspuns la discuția instrainare bunuri?
tin sa va contrazic oarecum ... deoarece se afla sub posesia chiriasului la vremea respectiva, adica nu are cum sa fie furt calficat tinand cont nu numai de faptul acest cat si de lucrul ca nu era gazda ci CHIRIE. am dreptate sau nu? va rog sa ma contraziceti cumva mai bine in caz ca ma insel cu dovezi clare din lege. va multumesc dna avocat.

repet, se afla sub posesia persoanei ce inchiriase locatia atat timp cat locuia acolo; nu era gazda. cum sa fie furt calificat? cel mult instrainare de bunuri dar nici asta nu prea cred. ma rog, consultati mai bine va rog deoarece nu doresc opinii ci din contra, ceva clar.

avocatii incepatori rog sa se abtina sau cei ce au luat dreptu pe alte cai cum bine stim ca se mai procedeaza pe la diferite nefacultati.
daca o persoana care statea undeva cu chirie spre exemplu si a scos din casa respectiva un obiect poate fi acuzat de instrainare de bunuri ? sa luam totusi in calcul si ca avansul la chirie era platit si isi lasase o parte din bunurile sale personale acolo inainte sa plece.

totodata, daca poate fi acuzat, este cauza civila sau penal? ce articol de lege este si cum se pedepseste?
Va multumesc foarte multe domnule avocat. =D>
Cine imi poate forumula si mie o cerere catre primaria Buzau si Jandarmerie spre aprobarea unui protest al unui grup de tineri nationalisti autonomi importiva vanzarii de etnobotanice?
Doresc o cerere buna pusa la punct si sa stiu unde tre sa merg sa depun si ce trebuie sa fac in continuare.
Va multumesc nespus de mult!
Fac asta voluntari cat si cei ca mine, va rog si pe dumneavoastra sa ma ajutati in masuri legale tot voluntar spre binele tineretului Romanesc.
Cu stima,

Marius Tranca - Buzau

P.S.: rog sa imi raspundeti cat mai repede deoarece protestul il avem programat la sfarsitul saptamanii. As dori o cerere tip care sa o completez si sa o depun unde ma indrumati.