avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate banualex

Activitate banualex

buna ziua va multumesc ptr rasp
este vorba de o societate de asigurari germana incepe cu A...
ORICUM PROPRIETARUL ESTE GERMAN
dar va intreb este corect sa plateasca el daca oricum asigurarea era platita de alta persoana?
era vorba de transport medicamente domeniu in care se percep vreo 3 tipuri de asigurari
mukltumesc
cu respect o zi buna sa aveti



va multumesc f mult stiu k nu poate fi absolvit de acea vina.
o zi buna sa aveti
multumesc ptr promtitudinea raspunsului.
cu respect alexandra banu
Buna ziua,va retin atentia cu o intrebare
Va rog in primavara trecuta nepotul meu a avut un accident cu avarierea unei masina
Masina era inchiriata de seful lui dela o persoana sa zicem x
acel x inchiriase masina inainte unei persoane y care platea asigurarea si ratele
acel x renuntase la munca dar era in continuare in acte k plateste asigurarea masinii
cine tre sa plateasca reparatiile catre firma de asigurare?
mentionez k nepotului meu i a venit o hartie sa plateasca el catre firma de asigurari dar,pe respectiva hartie era trecut k titular de asigurare persoana x
cine deci?persoana y care avea masina si care o inchiria?
persoana x care era inca titular de asigurare?
sau copilul meu care conducea?
sau seful lui care inchiriase masina de la y?
ASTEPT RASPUNS
MULTUMESC O ZI BUNA TUTUROR
BUNA ZIUA DERANJEZ CU O INTREBARE
ASIGURAREA DE VIATA ING ESTE VALABILA IN GERMANIA
ASIGURAREA A FOST INCHEIATA IN ROMANIA ACUM 10 ANI PLATIM IN CONTINUARE SI VA INTREB,VA ROG ACOPERA TOTUL INCLUZAND AICI ASIGURAREA DE SANATATE SI CEA DE ACCIDENTE?
VA MULTUMESC
Va deranjez cu o intrebare, eu am un contract cu o firma de telef mobila de 1 an si 10 luni, contract incheiat pe 2 ani.

Am 2 telefoane la aceasta retea, din luna iulie nu am platit avand un sold de vreo 2 milioana 800.
eu sunt in strainatate, cartelele sunt la mama mea, dar eu din luna iulie nu le am folosit, nimeni nu a sunat de pe acele cartele, acum mi s a transmis ca e un sold de 7 milioane. Cum se poate asa ceva de vreme ce nimeni nu a vorbit. Or fi penalitati de intarziere?

Eu oricum vroiam sa le inchid de vreme ce nu sunt in tara.
Va rog se poate plati in rate si suspendarea telef pana la intreruperea contractului?
Sau trebuie achitat tot soldul si apoi se opereaza intreruperea contractului?

Va rog din suflet sa imi spuneti daca exista si alte variante ca sa nu mai creasca datoria ptr ca eu nu beneficiez de acest serviciu si nimeni nu beneficiaza din iulie incoace.
Mama are procura ptr inchiderea contractului
Va multumesc si astept urgent un raspuns.

[Editat - va rog nu mai scrieti cu majuscule, contravine Regulamentului de postare. Multumesc]
Multumesc sunteti amabil.
Cu prietenie Alex:giggle:
Va multumesc din suflet ptr raspuns si intelegeti ca sora mea si eu tot incercam sa lamurim problema,dar aici ,cu limba noastra germana aproximativa si restul engleza poate nu intelegem exact ce ni se cere.
Va multumim si permiteti mi sa va consider prieten in aceasta comunitate,pe de o parte noi cei care suntem departe de tara si oarecum limitati in cunostinte si d vs cei, care cu profesionalism ne ajutati sa ne descurcam cu problemele juridice si de procedura care apar.
Cu stima si prietenie,Alex,Germania
Buna ziua,sora mea ar vrea sa se casatoreasca aici in Germania A adus din Romania certificatul de divort tradus ,semnat de notar dar neapostilat,aici i se cere apostila pe el si vechiul certificat de casatorie.La data divortului nov 1996,actul i a fost retinut la Starea Civila ptr anulare.A fost la ofiterul de stare civila si i s a spus ca actul nu este la ei,autoritatile germane cer originalul sau o adeverinta de la Starea Civila ca certificatul a fost anulat.Are si un act de la notar care atesta ca nu mai are nicio casatorie incheiata pe teritoriul Romaniei sau a altui stat.
Va intreb,daca in caz ca nu se mai gaseste actul original,autoritatea de stare civila poate elibera un duplicat?
Acesta trebuie apostilat la notar?
Va intreb si va rog sa imi raspundeti ca sora mea sa stie exact,cand va pleca in Romania ce acte sunt necesare ptr a incheia casatoria aici?
Va multumesc din suflet
Buna ziua va rog sa imi raspundeti,eu incerc sa imi echivalez diploma aici,dar se conditioneaza totul de absolvirea unui curs de integrare fara de care nu pot obtine echivalarea studiilor
Daca poate cineva sa ma lamureasca in ce conditii pot obtine o reducere de pret ptr curs,pentru ca durata e de minimum 6 luni si e costisitor ptr mine,nu imi pot permite,eu neavand nici un venit aici
M am interesat ,bineintes la nivelul meu de conversatie in germana si am aflat ca este posibil in cazul in care am un contract de munca,am o asigurare medicala,etc
Prin urmare va intreb, acestea sunt singurele conditii in care pot urma un curs de integrare nivel B?avand in vedere inposibilitatea mea de a plati integral cursul?
Va multumesc din suflet
Răspuns la discuția plata unei asigurari
Va multumesc din suflet ptr aceste informatii foarte pretioase voi citi cu atentie si voi face in asa fel incat sa pot sa am acoperiri de asigurare.Da,sunt instrumente moderne de acoperire a riscurilor cu care noi,romanii nu prea suntem obisnuiti.O zi minunata sa aveti.
Răspuns la discuția plata unei asigurari
Va multumesc din suflet voi incerca sa consul si un avocat german sa vedem care este situatia reala.Va multumesc ptr promptitudine si sper ca va fi bine