avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate elenealina

Activitate elenealina

Buna ziua , am si eu o problema asemanatoare , daca pot sa primesc raspuns de la cei care stiu ce trebuie facut in continuare . Am castigat un imobil la licitatie in 2015 . Proprietarul a facut contestatie , iar dupa 1 an si 2 luni am primit hotarare definitiva si irevocabila in favoarea noastra . In decursul procesului proprietarul a decedat swi a intrat pe rol mostenistoarea acesteia ( fiica) . Problema este ca desi am primit hotararea definitiva cum ca suntem proprietarii de drept ai imobilului bineanteles l-am intabulat , dar nici un executor nu vrea sa ma puna in posesia imobilului deoarece persoana cu care ne-am judecat a decedat si imi trebuie certificat de mostenitor al fiicei acesteia pt a face evacuarea . As fi recunoscatoare daca ma ajutati cu un sfat ce pasi trebuie sa urmez pt a intra in posesia apartamentului desi nu am certificat de mostenitor al fiicei decedate ( precizez ca am cautat in arhiva cerifictul dar nu era depus la dosarul in care s-a judecat contestatia la executare ) . Va multumesc !
Buna ziua , am castigat un imobil la licitatie in 2015 . Proprietarul a facut contestatie , iar dupa 1 an si 2 luni am primit hotarare definitiva si irevocabila in favoarea noastra . In decursul procesului proprietarul a decedat swi a intrat pe rol mostenistoarea acesteia ( fiica) . Problema este ca desi am primit hotararea definitiva cum ca suntem proprietarii de drept ai imobilului bineanteles l-am intabulat , dar nici un executor nu vrea sa ma puna in posesia imobilului deoarece persoana cu care ne-am judecat a decedat si imi trebuie certificat de mostenitor al fiicei acesteia pt a face evacuarea . As fi recunoscatoare daca ma ajutati cu un sfat ce pasi trebuie sa urmez pt a intra in posesia apartamentului desi nu am certificat de mostenitor al fiicei decedate ( precizez ca am cautat in arhiva cerifictul dar nu era depus la dosarul in care s-a judecat contestatia la executare ) . Va multumesc !
Am fost astazi la OCPI si mi-au cerut plata unui impozit pe tranzactie si un certificat fiscal de la primarie ca sa il pot intabula . Pt eliberarea Certificatului fiscal de la primarie trebuie ca sa astept 30 de zile deoarece numai dupa ce am depus acte pt ca impozitul sa fie pe numele meu , abia dupa aia pot ei sa elibereze acest fel de certificat . Executorul judecatoresc a spus ca nu poate sa faca demersurile de evacuare pana nu fac intabularea . Te doare mintea ....
In cazul in care debitorul castiga contestatia , eu imi recuperez cei 2 % pentru transferul de proprietate? Sunt intr-un caz asemanator,am castigat o licitatie, intre timp proprietarul a depus contestatie , iar eu am primit actul de adjudecare . In cat timp trebuie sa merg la CF? Iar daca platesc cei 2 % imi recuperez banii daca acesta castiga contestatia ? Multumesc
Buna ziua,

Am participat la o licitatie acum 30 de zile , iar astazi am primit actul de adjudecare al imobilului . Va rog frumos sa ma indrumati ce pasi trebuie urmati dupa ce am primit acest act. Unde trebuie sa merg si ce demersuri sunt necesare . Precizez deasemenea ca debitorul a depus o contestatie prin care cere anularea Procesului verbal de adjudecare , anularea tuturor actelor de executare intreprinse in cadrul dosarului executional precum si a executarii insasi , dar la sediul executorului judecatoresc nu s-a primit aceasta instiintare ca respectiva a facut contestatie .
Va multumesc
Multumesc frumos,inca o intrebare daca imi permiteti aceasta cautiune si taxa de timbrupot fi recuperate ?
Mie mi s-a spus ca trebuie depus 10 % din valoarea datorata
Puteti sa ma lamuriti care este valoarea taxei de timbru daca vreau sa depun o contestie la executarea silita.Precizez ca suma executarii silite este de 350481 de lei . Multumesc
Răspuns la discuția contestatie la executare silita
Dar nu trebuieun proces de evictiune impotriva banii , unde cu siguranta trebuie sa platim o taxa detimbru ?
Răspuns la discuția contestatie la executare silita
Va multumesc frumos !!!!