avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate Gardygar

Activitate Gardygar

Răspuns la discuția Accident rutier, pieton decedat
Se poate face inchiderea cazului fara a se mai judeca in instanta?De asemenea daca cineva,oricine are o alta parere despre ce poate patii si este familiarizat cu astfel de cazuri este rugat sa-si spuna parerea,m-am calmat oarecum dupa citirea comentariilor domnilor avocati si le multumesc mult!
Răspuns la discuția Accident rutier, pieton decedat
Este prima oara cand are conctact cu legea privind o infractiune comisa de el! sa inteleg ca va scapa fara executarea pedepsei?adica cu suspendare iar la urmatoarea infractiune se vor adauga si anii acestia sau anul depinde de sentinta?ce se poate intampla daca rudele cer daune morale exagerat de mari iar inculpatul nu poate plati? va multumesc pentru raspunsuri mai vreau sa imi raspunde.ti la aceasta intrebare si daca cineva vede o alta varianta chiar de a fi ea buna sau rea il rog sa o scrie!
Răspuns la discuția Accident rutier, pieton decedat
deci 1 an intra sigur la inchisoare?poate primi 1 an,2,3 cu suspendare?se poate asa ceva in acest caz?nu era baut,drogat, nu era in exercitiul profesiei sau meseriei,este elev in clasa a 12-a,viteza era sub cea legala,baut,drogat nu a fost,s-a incercat evitarea accidentului,cu toate acestea a fost pe trecerea de pietoni...
Buna seara,as dori si eu sa va spun cu mare teama si suspans ceva ce s-a petrecut ceva zile in urma.Un prieten conducea cu viteza legala pe la ora 19-20 seara cand ii iese in fata o femeie care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni,acesta pune frana si incearca sa o evite virand dar inutil,femeia este accidentata si in scurt timp moare.Soferul nu se afla sub influenta bauturilor alcoolice sau a drogurilor,avea viteza legala si a pus frana,cu toate acestea o secunda de neatentie sau faptul ca avea permisul de 3-4 luni si-au spus cuvantul...acum din cate am inteles se tocmeste dosar penal pentru ucidere din culpa si daca se poate va rog din tot sufletul sa imi spune.ti sentinta minima si cea maxima si dupa dumneavoastra cam ce va patii ! vreau sa ma lamuri.ti sunt foarte ingrijorat si intr.o stare deplorabila. Va multumesc din suflet!