avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate oanamari98

Activitate oanamari98

In 2013 impozitul pe drept de autor nerezidenti din Romania- persoane juridice declaram in D100 poz 22 (140)Impozit pe ven obt in Romania de nerezidenti-persoane juridice..................

in 2014 se modifica in D100 si mi s-a transmis ca trebuie declarat la poz 631-640 si nu regasesc decat poz 636 imp pe ven din prest serv nerezid din Romania.

Intrebarea este, daca este correct declararea la636.

Va multumesc
Firma din Romania achizitioneaza autoturisme second-hand din Germania si le distribuie in Franta.
La achizitionare factura este fara tva...cu taxare inversa, se inregistreaza 4426-4427,
iar la vanzare se aplica tva la marja profitului, respectiv, diferenta dintre pretul de vanzare si pretul de cumparare.
Intrebare este, cum se completeza factura , ca sa se reflecte tva la marja profitului?

Multumesc
Firma platitoare tva efectueaza prestari servicii-repararea masinilor- in tara ue , elibereaza factura cu mentiunea ..neimpozabil in Romania.., inregistreaza in decontul tva la poz 3 si 3.1, si in decl 390 ca prestare serv P.
Intrebarea este , in cazul in care prestarea se face intr-o tara non ue ce modificari apar fata de prima situatie?

Răspuns la discuția TVA prestari servicii in Elvetia
rep autoveh
Firma platitoare tva presteaza servicii in Elvetia. Ce declaratii trebuiesc depuse comparativ cu cele in cazul in care prestarea se efectua in UE?
Se depune declaratia de inregistrare a contractelor incheiate cu pers jurid straine?
Firma platitoare de tva presteaza servicii in Elvetia.
Elvetia nefiind in UE se aplica taxarea inversa?
Răspuns la discuția decl tva 300 bifat lunar
incercand sa redepun cu 302-trim....rectific
decl 300 trim la 31.12.2011a fost depusa online eronat ca fiind lunara 301-lunar, nebifand la tip decont tva 302-trim
incercand sa redepun cu 301-lunar imi da eroare validare
sunt inca in termen pana la 25 ian si cum sa reglez?
la ghiseu sau sa depun la registratura copie dupa cea depusa...etc?
multumesc
Răspuns la discuția REVISAL NOU
coef de salarizare au disparut in 2012?
Răspuns la discuția REVISAL NOU
am transmis vers noua in oct....am intrat la itm si am listat revisalul...acum cand am intrat pe calc mi-a actualizat automat si nu imi mai apare nici o societate..