avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL NOU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL NOU

Am transmis revisalul in prima etapa, pentru 4 firme, iar acum mi-a fost actualizat automat cu noua versiune si nu mi-a ramas nimic inregistrat...este gol.
Mentionez ca nu l-am retransmis in 15 dec....ce trebuie sa fac?
Voi transmite cu sal min de 700 , modificat, pentru ca angajatii sunt cu sal min.
Ce amenzi sunt?
O zi buna tututror
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:35, 6 Ianuarie 2012
Unde este gol??? La ITM cand intrati cu parola sau la dvs in calculator??? Trebuia sa va salvati baza de date pe un suport extern..,. si sa va listati codul de incarcare cand ati transmis Revisal-ul.. Nu l-ati retransmis in 15 dec dar l-ati transmis pana la 31 oct. ??? doar versiunea Revisal era diferita fata de dec.2011, sper ca ati transmis cf HG 500/2011. Daca nu, sunt amenzi... cititi HG500. Cred ca ar fi mai bine sa mergeti la ITM, sa clarificati... sau cereti o consultanta de specialitate pt a va clarifica...
Unde este prevazuta retransmiterea revisal-ului in data de 15 dec 2011? ... :-/

Noua versiune a REVISAL-ului 5.0.8 trebuie instalata in aceeasi partitie unde a fost instalata versiunea 5.0.6 ...
Ultima modificare: Joi, 5 Ianuarie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
HG 500/2011 prevedea completarea pt salariatii existenti a salariilor, sporurilor... in termen de 90 zile de la intrarea in vigoare a Hot, deci era 31 oct.2011 si trebuia preluata toata baza de date in versiunea 5.0.6 Revisal. Intrucat multi nu au reusit sa transmita in acest termen, prin HG1105/02.11.2011 s-a prelungit termenul pana la 15 dec.2011 si s-a venit deja cu o noua versiune 5.0.8...
Acum, cei care sunt obligati sa treaca la minim 700lei, trebuie sa transmita Revisal in versiunea 5.0.8. pana in ziua anterioara implinirii termenului de 20zile lucratoare de la modificare (emiterea Deciziei de modificare a salariului) - deci ar fi cam pana in data de 27ian.,2012...(se pot citi HG-urile pe site-ul Inspectiei Muncii.). Si bineinteles, trebuie sa mai transmita inca o data in versiunea 5.0.8 toti care "s-au grabit" si s-au incadrat in termenul de 90 zile transmitand prin versiunea 5.0.6...
Este o adevarata brambureala...Legi, Hg, norme de aplicare... precizari, ordine de ministru... trebuie sa avem capul enciclopedie... si asta nu-i nimic din cate modificari apar zilnic.. E o bataie de joc la adresa contribuabililor onesti...
am transmis vers noua in oct....am intrat la itm si am listat revisalul...acum cand am intrat pe calc mi-a actualizat automat si nu imi mai apare nici o societate..
coef de salarizare au disparut in 2012?

Alte discuții în legătură

Trensmitere revisal magnectical magnectical Buna ziua. Cred ca am o problema cu revisalul nou. Am transmis la ITM contractele active si suspendate preluate prin versiunea 5.0.6., la inceputul lunii ... (vezi toată discuția)
Revisal versiunea noua 5.0.8 gina.lucia gina.lucia Noua versiune de REVISAL 5.0.8, daca nu exista modificari, se mai transmite pe portalul online? Multumesc. :-) (vezi toată discuția)
Noua versiune revisal 5.0.8 Cornel  Vasile Cornel Vasile In data de 06.12.2011 a aparut pe www.inspectiamuncii.ro , versiunea nouă a aplicaţiei Revisal conform Hotărârii de Guvern nr. 1.105/2011 prin care sunt ... (vezi toată discuția)