avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan06

Activitate bogdan06

Mut dosarul dar ce fac cu cei 400 de lei? Si sunt sanse sa nu mai am ce face nici cu dosarul,in cazul in care recupar cei 400 de lei(raman cu timpul si banii pierduti pe fisa medicala 100 lei,avizul psihologic 100 lei,cazier 10 lei si noroc ca n am platit inca si taxa pt categorii si taxa de examinare-56lei-68 lei).
Si daca fac reclamatii la ISCTR sau o sesizare la ANPC,se rezolva ceva? Poate ca iau ei amenzi usturatoare,insa eu am sanse sa recupar suma?
Va multumesc pentru raspunsul de mai sus!
Multumesc ca puteti oferi un ajutor!

Buna ziua! Ma numesc Bogdan si intampin o problema la care nu ii vad capatul.
La sfarsitul lunii august 2013,m-am inscris la o scoala de soferi,oferind un avans de 400 lei. N-am facut ore de legislatie si nici nu am cunoscut instructorul auto. Mi s-a zis sa astept 3 luni de zile si pe urma ma suna doamna de acolo...
Pe data de 13 septembrie 2013,am plecat in Austria,am anuntat-o pe doamna ca merg pentru o luna de zile si revin.
M-am intors mai tarziu de o luna. Pe data de 15 ianuarie,am fost sa vorbesc cu doamna de acolo dar nu era. Am sunat la ea si mi-a zis ca nu mai lucreaza acolo deoarece firma a dat faliment si s-a inchis(lucru neadevarat...ea fiind data afara) iar ea mi-a luat dosarul si l-a tinut acasa. Intre timp,am luat dosarul de la ea.
Am ajuns la scoala de soferi si mi-am cerut banii,cei 400 de lei cu dovada chitantei. Nu i-am primit pentru ca mi-au zis ca scoala exista..dosarul meu,timp de 3 luni a stat cred in biroul ei si uitat,cand ea trebuia sa imi faca dosarul,cu fisa scolii. Nici nu a facut asta si nici nu mi-a inchis dosarul. Acum vreau sa stiu,cum as putea sa procedez?
Cei de la scoala nu au RCA la camion,nu au motorina si nici banii inapoi nu au de gand sa mi-i dea,spunand ca eu de acolo ies sofer profesionist. Dar ei nu mai au nici instructor si nici profesor de legislatie.
Cum procedez,cum imi recupar banii? Dosarul meu nu mai are mult si imi expira.
Problema e mai complexa dar ideile cam astea sunt.
Pe numele cui e normal sa fac o plangere sau o reclamatie la politie?
Nu stiu cum sa rezolv problema.
Imi poate fi cineva de ajutor?
Multumesc!
Răspuns la discuția Somatie
Multumesc frumos!
Discuție Somatie
Buna seara!

Rog frumos sa primesc niste raspunsuri cat de repede se poate.

Tatal meu a primit acasa mai multe hartii de la ANAF,printre care : DECIZIE,referitoare la obligatiile de plata accesorii;
SOMATIE - Nr. 7/30/2/2013730...

Natura Obligatiei fiscale: Contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers. care realizeaza venituri din activ. independente.
Cuantumul sumei datorate: 165.00 lei

vreau sa stiu ce sunt aceste (14)- ACCESORII?
De ce ii vine asa ceva acasa daca el este ANGAJAT de anul trecut,nu are alte venituri din activitati independente,din profesii libere sau venituri din drepturi de proprietate intelectuala? Nu are si nu a avut venituri din cele enumerate mai sus.
CE poate sa faca?

Astept un raspuns..sper sa fi nimerit bine categoria pt forum.
Multumesc!
Am fost azi la ANAF sa vad daca am dreptul de a recupera din taxa auto si mi au zis ca nu am bani de luat,deoarece am platit 21 de milioane in 2009 iar taxa actuala e de 63 de milioane pt masina mea.
Adica ei vor sa zica,ca eu ar trebui sa le mai dau diferenta pana la 63 de milioane?
Daca taxa auto este ilegala si se poate castiga in instanta,de ce mi-au zis ca nu am de luat nimic?
Vreau sa stiu,am dreptul sa-mi recuperz banii sau nu?
si daca se poate recupera toata taxa,cum se face ca ei iti dau doar 25% sau chiar mai putin?
Răspuns la discuția Instiintare proprire
un raspuns..cineva???
Buna ziua!
Am primit acasa o instiintare,cum ca in "baza art.149 alin. 5 din O.G. 92/2003 privind codul de procedura fiscala,republicata in 2007,cu modificarile si completarile ulterioare,va comunicam ca s-a luat masura indisponibilizarii sumelor existente si a celor viitoare provenite din incasarile zilnice in conturile in lei si/sau valuta descchise la CEC Bank precum si a oricaror sume reprezentand venituri si disponibilitati banesti in lei si valuta,titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporale..."

Am avut o amenda de 985 lei tocmai din anul 2003.
"Sumele vor fi retinute si virate in conturile deschise la unitatea de trezorerie si contabilitate publica..dupa cum urmeaza 20xxxx74596xxxxx"

1. Vreau sa stiu,cum este posibil ca banca sa se inteleaga cu trezoreria sa puna mana pe banii mei?
2. Cum imi pot recupera banii?Pot sa mai fac ceva?
3. De ce nu s-a prescris amenda in tot acest timp?
Răspuns la discuția reclamatie
daca mai astept pana pe 15,e posibil sa nu mai am ce sa-i fac dupa o perioada asa de mare?
cum e mai bine sa procedez,ce ar trebui sa fac? nu stiu legile,nu am habar..merg sa depun plangere pe numele CCL sau pe firma? ma gandesc ca nici numele firmei nu e adevarat.
Va rog sa imi dati un sfat mai detaliat si modul in care sa procedez..