avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate adrianacalin

Activitate adrianacalin

Am si eu o intrebare despre cazarea refugiatilor. Se face un contract cu ei? Care e forma legala cu care pot sa ii primesc in casa?
Multumesc
Buna ziua. Avem o dilema in ceea ce priveste o masina mostenita. In anul 2011 tatal meu a decedat, in 2013, inainte sa treaca doi ani de la deces s-a facut succesiunea. Am renuntat la partea mea si mama a devenit proprietar, am trecut-o pe numele ei la fisc, dar nu am facut transcrierea la politie. La politie mi s-a spus acum ca nu pot s-o inmatriculez pe numele mamei decat daca platesc timbru de mediu, dar eu stiam ca nu se plateste daca mostenirea a intervenit pana la implinirea a doi ani de la deces. (art 8 OUG nr. 9/2013). Daca n-am facut transcrierea tot atunci cand am rezolvat la notar si la impozit, se considera ca n-am dobandit masina in timp util ca sa nu platim timbrul?
Multumesc
Răspuns la discuția stimulent de insertie pt tata
Daca tatal lucreaza la o firma, dar are si un PFA, care este procedura pentru obtinerea suplimentului? Nu doreste sa beneficieze de CCC
Multumesc
Răspuns la discuția Burse de merit
In acest an scolar ne-am mutat din localitate. De curand am fost sunati de la vechea scoala sa ne anunte ca am copiii pe lista cu burse de merit, sa merg sa iau banii. A doua zi am fost sunata iar, sa nu ma mai duc, nu putem primi bursa pt ca nu mai avem copiii la scoala respectiva. Noi nu ne-am schimbat adresa din buletin, mai pastram si vechea locuinta, asa ca nu ni s-a parut necesar, deci cu domiciliul apartinem inca de sectorul care da banii. In conditiile date, de unde putem lua bursa? La vechea scoala nu ne-o da. Se poate de la scoala noua, chiar daca avem in acte domiciliul in alt judet? Sau nu are legatura cu localitatea ci doar cu fondurile existente sau nu in localitatea noua?Multumesc
la DGASPS au refuzat sa-mi primeasca dosarul si mi-au pus sub nas o lege unde scria : Art. 6. - (1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, precum si stimulentul prevazut la art. 3 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primii 3 copii ai persoanelor aflate in una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (2), dupa data de 1 ianuarie 2006.*
(2) Se ia in calcul la stabilirea celor 3 nasteri si nasterea survenita pana la data de 31 decembrie 2005 inclusiv, in situatia in care solicitantii drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta indeplinesc conditiile de acordare a acestora dupa data de 1 ianuarie 2006.*

asa ca ei considera ca asta ar fi a patra indemnizatie de la 01.01.2006, ceea ce e ilegal si din cauza asta nu-mi pot primi dosarul. ziceau sa incerc sa fac o declaratie, de ce consider eu ca mi s-ar cuveni inca o indemnizatie, ca sa se poata ei justifica mai sus de ce imi primesc dosarul desi n-ar avea voie.
multumesc mult de raspuns. de la dgaspc sector 6 ne spusesera ca nu putem beneficia de indemnizatie pt ultimul copil, pt ca in 2006 am continuat sa luam indemnizatie pt copilul nascut in 2005, si cu cei trei nascuti dupa 01.01.2006 ar fi deja 4 indemnizatii
Poate ma puteti ajuta si pe mine. Eu am sase copii, dintre care trei nascuti dupa 1 ian 2006. pot beneficia de indemnizatie pt ultimul copil (al treilea nascut dupa 1 ian 2006), in conditiile in care la 1 ianuarie 2006 eram deja in plata indemnizatiei pt alt copil, nascut in ianuarie 2005? sau asa s-ar considera 4 indemnizatii primite dupa 1 ianuarie 2006 si nu se poate? multumesc