avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletapasca10

Activitate nicoletapasca10

Limitarea chelt. cu tiketele cadou -din punct de vedere a imp. profit

In anul 2014 ,am acordat salariatilor tikete cadou ( Paste si Craciun ) in valoare totala 8200 lei ( ct 5328).Mentionez ca fond salarii 2014 a fost de 237650 lei .Fiecare salariat a primit bonuri in val de 200 lei , atat de Paste cat si de Craciun. Pe statele de plata, la total venituri impozabile , le-am impozitat cu 16%.

Intrebare : Din punct de vedere al calculului impozitului pe profit 2014 sunt deductibile in totalitate aceste cheltuieli, respectiv 8200 lei ?
In anul 2014 ,am acordat salariatilor tikete cadou ( Paste si Craciun ) in valoare totala 8200 lei ( ct 5328).Mentionez ca fond salarii 2014 a fost de 237650 lei .Fiecare salariat a primit bonuri in val de 200 lei , atat de Paste cat si de Craciun. Pe statele de plata, la total venituri impozabile , le-am impozitat cu 16%.

Intrebare : Din punct de vedere al calculului impozitului pe profit 2014 sunt deductibile in totalitate aceste cheltuieli, respectiv 8200 lei ?
In curand mi se termina leasingul operational , luat pe firma (PJ). E clar ca transferul de proprietate se face dupa achitarea tuturor facturilor catre societatea de leasing, apoi firma trebuie sa se ocupe de inmatriculare. Firma este a mea.
Ideea este ca eu vreau ca in final masina sa ajunga pe numele meu, proprietate personala.
Intrebarea este daca exista vreo modalitate de a face asta fara a trece prin formalitatile de inmatriculare definitiva pe PJ (fostul utilizator, urmatorul proprietar) si sa transform masina in proprietatea mea mai repede.
Inmatricularea inseamna drum la RAR pt identificare, drum la administratia financiara, apoi la politie... Si apoi acelasi calvar din nou ca sa trec masina de pe PJ pe PF... Trebuie sa existe si o cale mai simpla, stie cineva?
Mentionez ca masina fiind pe leasing operatinal in contabilitatea firmei mele , au fost inreg. ratele pe contu 612 (chirii) , deci nu e inregistrata pe mijloc fix.
In curand mi se termina leasingul operational , luat pe firma (PJ). E clar ca transferul de proprietate se face dupa achitarea tuturor facturilor catre societatea de leasing, apoi firma trebuie sa se ocupe de inmatriculare. Firma este a mea.
Ideea este ca eu vreau ca in final masina sa ajunga pe numele meu, proprietate personala.
Intrebarea este daca exista vreo modalitate de a face asta fara a trece prin formalitatile de inmatriculare definitiva pe PJ (fostul utilizator, urmatorul proprietar) si sa transform masina in proprietatea mea mai repede.
Inmatricularea inseamna drum la RAR pt identificare, drum la administratia financiara, apoi la politie... Si apoi acelasi calvar din nou ca sa trec masina de pe PJ pe PF... Trebuie sa existe si o cale mai simpla, stie cineva?
Mentionez ca masina fiind pe leasing operatinal in contabilitatea firmei mele , au fost inreg. ratele pe contu 612 (chirii) , deci nu e inregistrata pe mijloc fix.
Buna ziua.
Una din salariatele firmei se afla in concediul de ingrijire copil bolnav pana la varsta de 2 ani si 6 luni. (a fost in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani apoi si-a prelungit inca 6 luni ).
Data nasterii copilului este 01.08.2012.
Incepand cu data de 01.08.2014 i-am facut act aditional de prelungire concediu,pt. ca asa scria pe certificatul de handicap,:se prelungeste concediul cu inca 6 luni.),respectiv pana in data de 01.02.2015.

Intrebarea mea este :Cu ce data trebuie sa se intoarca salariata la serviciu,avand in vedere ca sotul ei nu doreste sa beneficieze de concediu de paternitate,(aceea ultima luna obligatorie din concediul mamei). Cu data de 01.01.2015 sau 01.02.2015, avand in vedere acele 6 luni de pe certificatul de handicap al copilului ?


multumesc anticipat!
Buna ziua.
Doresc sa achizitionez o masina (second-hand) ,valoarea masinii e de 18100 euro, in leasing.Masina va fi folosita in scopul de e aduce venit.Nu stiu ce sa aleg intre lesigul finanaciar si cel operational. Care din ele m-ar avantaja mai mult in cea ce priveste deductibilitatea chelt. si a tva-ului aferent facturilor primite.
Din cate am mai citit ,la leasingul operational se poate deduce in totalitate factura (fiind o chirie) iar la cel financiar se deduce doar dobanda ,chelt cu dif ce curs,tva.
Din punct de vedere contabil care leasing e mai avantajos?
Multumesc anticipat
Buna ziua.
Doresc sa achizitionez o masina (second-hand) ,valoarea masinii e de 18100 euro, in leasing.Masina va fi folosita in scopul de e aduce venit.Nu stiu ce sa aleg intre lesigul finanaciar si cel operational. Care din ele m-ar avantaja mai mult in cea ce priveste deductibilitatea chelt. si a tva-ului aferent facturilor primite.
Din cate am mai citit ,la leasingul operational se poate deduce in totalitate factura (fiind o chirie) iar la cel financiar se deduce doar dobanda ,chelt cu dif ce curs,tva.
Din punct de vedere contabil care leasing e mai avantajos?
Multumesc anticipat


Buna ziua.

O speta: avem in firma o salariata care in data de 29.02.2012 a intrat in conced. de ingrijire copil 2 ani pt al doilea copil (dupa incetarea unui alt concediu de crestere copil 2 ani-primul copil - ) , Azi 13.03.2012, ne-a anuntat telefonic ca a decedat copilul(13.03.2012) pasii sunt urmatorii?:

1. transmit azi 13.03.2012 pe revisal incetarea suspendarii contractului
2. revenirea , reactulizarea contractului, o voi face cu data de 14.03.2012 sau dupa cele 3 zile l-a care are dreptul la decesul copilului adica 17.03.2012 ?

o alta problema legata de aceasta salariata este ca in timpul celor 2 ani in care a fost in concediu de ingrijire copil cu primul copil, locul de munca s-a desfiintat.Acum firma ar vrea sa-i faca actele de somaj . Intrebare: dupa revenirea la serviciu sa zic in 17.03.2012 ,trebuie sa-i acorde preaviz firma de 30 de zile -pt somaj- s-au ii desfacem cu data de 18.03.2012 contractul de munca

multumesc anticipat
Discuție cfs
BUNA ZIUA

ESTE LEGAL CA O FIRMA , SA CEARA SALARIATILOR SAI (O PARTE DIN EI , NU TOTI) SA RAMANA IN CFS 30 DE ZILE ,MOTIVUL SCADEREA COMENZILOR SI A PRODUCTIEI, LE CERE CFS, PENTRU A EVITA SOMAJUL(IN IDEEA CA PESTE O LUNA FIRMA SI-AR REVENII FINANCIAR.

DUPA CUM AM CITIT IN CCM NATIONAL, ART 43 ALIN 5. SE POATE.DAR PT CA PE 2012 NU E SEMNAT CONTRACTUL LA NIVEL NATIONAL NU STIU DACA E LEGAL SAU NU ,


DACA E LEGAL , FIRMA INSTIINTEAZA SALARIATII PE BAZA DE PREAVIZ , CATE ZILE ?

Răspuns la discuția diurna + cazare strainatate

BUNA ZIUA

Am si eu o speta, pe care nu mai stiu cum sa o rezolv, , e legat de o deplasare in strainatate si anume

administratorul unei firma , care este si angajat cu contract de munca in firma, sa- deplasat in Germania , pt negocierea unui contract .
deplasarea, de la iesirea din tara , pana la intoarcere a fost de 2 zile.

la decontul pt. deplasare a adus urmatoarele documente:
- bonuri de motorina : 165.65 euro
-cazare+ masa (factura) 143 euro

INTREBARE :
La acest decont pe langa aceste cheltuieli cazare+trensport, mai pot deconta si diurna pe cele 2 zile de 2.5 x 35 euro(atat e pe Germania /zi) x 2 zile = 175 euro ?

e ok ?
inreg e corecta ? total chelt ar fi 483.65 euro , transformati in lei ar fi 2117.90 lei

542=51211(e cont in banca -card firma- de aici s-au efectuat toate platile ) 3000 lei

decont 625=542 cu 2117.90 lei

diferenta raman in cont


va rog tare mult sa-mi raspundeti
multumesc anticipat