avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diurna + cazare strainatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diurna + cazare strainatate

BUNA ZIUA

Am si eu o speta, pe care nu mai stiu cum sa o rezolv, , e legat de o deplasare in strainatate si anume

administratorul unei firma , care este si angajat cu contract de munca in firma, sa- deplasat in Germania , pt negocierea unui contract .
deplasarea, de la iesirea din tara , pana la intoarcere a fost de 2 zile.

la decontul pt. deplasare a adus urmatoarele documente:
- bonuri de motorina : 165.65 euro
-cazare+ masa (factura) 143 euro

INTREBARE :
La acest decont pe langa aceste cheltuieli cazare+trensport, mai pot deconta si diurna pe cele 2 zile de 2.5 x 35 euro(atat e pe Germania /zi) x 2 zile = 175 euro ?

e ok ?
inreg e corecta ? total chelt ar fi 483.65 euro , transformati in lei ar fi 2117.90 lei

542=51211(e cont in banca -card firma- de aici s-au efectuat toate platile ) 3000 lei

decont 625=542 cu 2117.90 lei

diferenta raman in cont


va rog tare mult sa-mi raspundeti
multumesc anticipat



Cel mai recent răspuns: miraj , utilizator 11:21, 7 Ianuarie 2012

BUNA ZIUA

Am si eu o speta, pe care nu mai stiu cum sa o rezolv, , e legat de o deplasare in strainatate si anume

administratorul unei firma , care este si angajat cu contract de munca in firma, sa- deplasat in Germania , pt negocierea unui contract .
deplasarea, de la iesirea din tara , pana la intoarcere a fost de 2 zile.

la decontul pt. deplasare a adus urmatoarele documente:
- bonuri de motorina : 165.65 euro
-cazare+ masa (factura) 143 euro

INTREBARE :
La acest decont pe langa aceste cheltuieli cazare+trensport, mai pot deconta si diurna pe cele 2 zile de 2.5 x 35 euro(atat e pe Germania /zi) x 2 zile = 175 euro ?

e ok ?
inreg e corecta ? total chelt ar fi 483.65 euro , transformati in lei ar fi 2117.90 lei

542=51211(e cont in banca -card firma- de aici s-au efectuat toate platile ) 3000 lei

decont 625=542 cu 2117.90 lei

diferenta raman in cont


va rog tare mult sa-mi raspundeti
multumesc anticipat






atentie la diurna
se calculeaza dupa formula 35 eurox2,5x0,75x1,15=75,47 euro/zi conform -Monitorului Oficial nr.878/28.12.2010 -Kegea 285/28.12.2010

sau cauta pe net sub titlu - diurna externa deductibila fiscal in 2011

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare decont luubers luubers buna ziua, am urmatoarea situatie: - un sofer pleaca ca in cursa; la plecare i se da un avans de 500 euro. -la intoarcere preda decontul si cheltuielile in ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez filanta filanta o taxa hoteliera si servicii cazare ? (vezi toată discuția)
Operatiuni de trezorerie-decont valutar extern irinuka2005 irinuka2005 Buna ziua Va rog daca aveti amabilitatea sa-mi spuneti: Daca un salariat care pleaca in deplasare externa(Bulgaria) si nu primeste avans , iar la ... (vezi toată discuția)