avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate rrobyfm

Activitate rrobyfm

Buna ziua !
Mama a lucrat in Germania aprox 20 de ani. A iesit la pensie acolo, cu anii lucrati acolo. Are si in Romania pensie, cu anii lucrati aici. Acum s-a intors acasa, in Romania, si ANAF-ul vrea sa-i ia impozit pe pensia din Germania, cu toate ca are pensie de 700 euro, ceea ce statul german nu impoziteaza pensiile mai mici de 1000 de euro. E normal ???
Buna ziua. Mama mea a lucrat in Germania 20 de ani iar inainte cu 3 ani sa iasa la pensie anticipata s-a intors in tara. Intrebare : in acesti 3 ani trebuia sa cotizeze la fondul de pensii de acolo ? Mentionez ca aici a iesit la pensie limita de varsta in 2012 cu vechimea acumulata in tara.
Buna seara.
Sunt functionar public si la agentia noastra avem mai multe proiecte care stau sa inceapa, in care noi suntem grup tinta. Ni s-a transmis ca TREBUIE sa completam formularele de grup tinta. INTREBARE : suntem nevoiti sa le completam ?
Răspuns la discuția bugetar_poprire pe salariu
as face contestatie, dar nu am nicio decizie....
Buna ziua.
Sunt unul dintre bugetarii disponibilizati in 2010 si care a castigat procesul cu unitatea. Intre timp am fost reintegrat. Am castigat si salariile dar le voi primi in transe pana in 2017. Mentionez ca in perioada cu procesul am fost in somaj. Acum sunt constient ca trebuie sa returnez banii pe somaj, asa ca tot am asteptat sa mi se inmaneze decizia de imputare pentru a putea face un angajament de plata. Insa, spre marea mea mirare, am primit fluturasul de salariu pt dec 2012 unde am vazut ca mi s-a facut POPRIRE pe salariu si nu putin ci maximum-ul de 30%. Se poate face asa ceva fara ca eu sa fiu macar instiintat in scris ??? Repet, nici macar decizia de imputare nu am primit-o. Poate doream sa o contest, nu ? Ce pot face ? Am ajuns sa iau salariu cat este acum salariul minim...
Multumesc.
ok. Multumesc.
dar sunt "obligat" sa dau o asa suma de bani ? nu se face un angajament de plata in care sa specific cat pot sa restitui pe luna ? si inca ceva... daca se ajunge la poprire, nu trebuie si acordul meu ?
deci ce ma sfatuiti sa fac in aceasta speta ?
pentru ca m-au dat in somaj si acum vor sa dau somajul inapoi fara sa-mi fi dat ei salariile restante
Buna ziua.
Uitati care este problema mea :
Sunt un bugetar disponibilizat, am fost 12 luni in somaj iar dupa aceea am castigat procesul cu ei (si salariile restante) si m-am reintors. Am fost sunat azi de d-l director care mi-a zis ca o sa-mi trimita decizia de imputare (de acord) si mi-a spus sa platesc lunar 150 lei. Mentionez ca am salariul de 1000 lei sotia 700 si copilul e scolar. M-a avertizat ca daca nu dau acesti bani imi face poprire pe salariu de 30%. Va mai spun ca sunt sub incidenta ordonantei prin care salariile restante mi se vor da esalonat, pana in 2016. Spuneti-mi, cum sa dau acesti bani daca eu nu am primit acele salarii ? E normal sa mi se opreasca acesti bani din actualul salariu ??? Va rog sa ajutati cu articole din lege ca sa pot sa ma apar (daca am dreptate). Ce vina am eu ca am fost disponibilizat ???
Multumesc.