avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate maricaghinea

Activitate maricaghinea

Discuție Legea 10
Rezolvarea dosarelor pentru Legea 10,se pare ca,se incadreaza perfect in "boala lunga,moarte sigura"! Imi puteti spune,va rog,daca deschiderea unei actiuni judecatoresti poate grabi obtinerea titlului de proprietate si a despagubirilor ?Sunt mostenitoarea titularului decedat si toate documentele doveditoare sunt depuse la dosar. De fiecare data cand am fost la ANRP,am primit acelasi raspuns:"dosar in asteptare".
Multumesc.
Multumesc !
Singura sursa de venit este pensia de 1000 lei.Cum se procedeaza si unde trebuie solicitat acest "ajutor judiciar de stat" ? Multumesc !
Contractul a fost incheiat in urma cu patru ani.In locuinta care face obiectul contractului locuieste in continuare cel care a vandut.Cumparatorul si-a facut mutatie la acea adresa,dar nu locuieste acolo.Desi din momentul incheierii contractului este proprietar,nu a inregistrat aceasta proprietate pe numele sau.
In continuare,toate facturile de utilitati si instiintarile de plata vin pe numele vechiului proprietar,care le si plateste.In ultimii doi ani,cumparatorul nu si-a mai onorat obligatiile stipulate in contract si nici nu poate fi contactat.Din aceasta cauza,vanzatorul vrea sa ceara anularea contractului in instanta.Problema cea mai dificila este ca nu are bani pentru taxa de timbru.Avand in vedere ca are 78 ani si este bolnav (dovada dosar medical) exista posibilitatea de a nu plati aceasta taxa ? Multumesc !