avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate bondo

Activitate bondo

Nu stiuce sa cred insa eu ma gasesc in alta situatie.
Am vindut piese auto la o firma ce a intrat intre timp in procedura de insolventa.
Colaborind de multi ani si fiind vorba de o suma de doar 1800 RON ,am fost notificat de lichidator sa ma inscriu la masa credala a acestei firme insa nu am facut-o gindu-ma laredresare si la faptul ca mi voi recupera intr-un timp anume.Intre timp de la data deschiderii procedurii de insolventa eu am achizitionat de la piese auto tot de 1800 RON in ideea de a face compensare.Cum nu m-am inscris la masa credala firma prin lichidatorul ei m-a actionat pt ca am datorie fata de ea de 1800 RON formuklind actiunea in pretentii pe fosta OUG 119/2007.A cistigat, normal invocind neinscrierea la masa credala si decaderea din acest drept,si acum sint bun de plata.
Intrebarea mea este daca eu ca societate mai imi pot recuperea intr-un fel banii pe care ii au si ei sa imi dea (1800 RON) dinainte de intrarea in insolventa si prin ce modalitate sau actiune legala?

Va multumesc si sper sa gasec raspunsuri utile
Răspuns la discuția stabilire paternitate
Stimata Doamna,va multumesc pt raspuns.Din ce stiu eu,s-a promovat o actiune in Italia prin anul 2005-nu stiu exact-insa acolo s-a pierdut procesul in ideea ca s-a invocat dreptul romanesc adica dreptul familiei cu aceea prevedere ca in termen de 1 an de la nasterea copilului se poate actiona ca sa spun asa.Alte amanunte nu stiu exact.Insa,el este hotarat sa isi cunoasca tatal, "legal" vorbind,si nu stie efectiv ce sa faca sau daca ar avea sorti de izbinda.Esdte in fond dreptul lui de a avea un tata legal si e ce nu si de a beneficia de toate drepturile ce i s-ar cuveni.Este tirziu sa mai faca o astfel de actiune?
Buna Ziua,
In lumina noului Cod Civil,va puns si eu in vedere urmatoarea situtuatie.
In urma unei relatii (nefiind casatoriti vreodata) in anii 1971,dintre o rominca si un cetatean italian,a rezultat un copil,care astazi are 40 si ceva de ani.In toata perioada comunista, mama nu a putu sa intreprinda nimic in sensul de a putea sa-l cheme sa recunoasca copilul,pt ca stiti bine ce se putea intimpla atunci daca autoritatile aflau acest lucru,astfel ca copilul nu si-a cunoscut niciodata tatal biologic,avind in vedere ca atunci Codul Familiei prevedea ca acest drept se putea exercita in termen de 1 an de la data nasterii copilului(ceea ce mi se pare ciudat ca un copil la un an de la nasterea lui sa fie privat de acest drept si implicit o ingradire pt mama acestuia).Intrebarea mea este daca,pe baza noului Cod Civil copilul (la 40 de ani ai lui),poate sa cheme in judecata pe tatal sau biologic,luind in vedere faptul ca acest "tata" traieste bine mersi si poate fi identificat cu adresa si toate celelate.Deci daca el poate sa isi cheme in judecata astazi in Romania tatal,si daca ar avea si vreun cistig de cauza,pt ca am inteles ca exista si acel test ADN ca si o eventuala proba intr-un proces,si care ar fi costurile actuale unui astfel de demers.
Multumiesc pt.timpul acordat citiriiacestui mesaj al emu,si am speranta ca cineva imi va raspunde si eventual ca poate reprezenta o speta noua daca nu interesanta!
Răspuns la discuția litigiu munca
Chiar nu imi raspunde si mie nimeni la mesaj pe acest forum/
Multumesc oricum!
Discuție litigiu munca
Am lucrat la o societate timp de 4 ani incepind din decembrie 2006.Initial contractul de munca l-am incheiat cu societatea ce isi avea sediul social in Timisoara,eu activind la punctul de lucrul din Craiova.In anul 2007 societatea din Timisoara a fost preluata de o firma din Bucuresti cu tot cu salariati si toate celelalte puncte de lucru din tara.Toate bune si frumoase pina in luna noiembrie 2010 cind am fost anuntat si eu si colegii mei-verbal doar- ca de pe 20 noiembrie nu mai avem unde sa venim la servici deoarece se inchid -din motive financiare- puncetele de lucru.Nu mi s-a emis niciun fel de act, document si alte preavize sau acte in acest sens totul rezumindu-se doar verbal,s-au luat mobilier si toate celelalte,iar noi efectiv si eu bineniteles am ramnas fara loc de munca.
Totodata societatea din bucuresti nici macar nu a preluat si carnetele de munca de la ITM Timisoara(intre timp m-am dus personal sa o ridic),carnete ce nu fusese operat in ele decit angajarea si atit,fara actualizari de salarii si toate celelalte.
Am facut adresa la societate sa mi se elibereze actele de incetare care ar fi tyrebuit sa mi se dea in momentul cind s-a luat aceasta decizie VERBALA,insa nu am primit nicun raspuns -si nici nu cred ar avea un interes sa o si faca-,astfel ca m-am decis sa ma adresez ITM Bucuresti,de la care am primit un raspuns cum ca societatea nu a raspuns invitatiei de a se prezenta la sediul ITM Bucuresti sa clarifice sesizarea mea,drept pt care vreau sa ma adresez Tribunalului.
Problema este ce voi scrie in cerere.
Eu ce as vre sa cer este sa mi se dea indemnizatia pt concediul neefectuat in 2010,silte drepturi de care as mai putea beneficia conform legii cu indexari actualizari si altele asemenea,sa se emita actele legale de incetare a activitatii pentru a putea beneficia de somaj,sa se efectueze inscrierile la zi in carnetul de munca,si plata drepturilor de somaj actualizate de care as fi beneficiat.Ce as putea sa mai scriu sau sa mai cer deoarece nu stiu efectiv ce ssa mai faca.Pur si simlu asa sa ia un patron decizia ,gata de maine nu mai vi ca se inchide punctul de lucru asa dintrodata,desi pe onrc.ro am verificat si vad ca firma functioneaza insa nu pot vedea daca a inchis scriptic si puncetele de lucru -cel putin din Craiova-.Va rog sa imi raspunda cineva repede pentru ca efectiv nu stiu ce sa mai fac si am inteles ca daca trece timpul nu e in favoarea mea.
Multumesc mult de tot !!!
dreptul la pensie a unu cetatean roman in Italia
Răspuns la discuția proces cu cetatean UE
Ma intereseaza daca si in ce conditi un romin poate chema in Romana in judecata pe un cetatean italian indiferent de motiv?Exista o procedura speciala?Daca da care ar fi aceasta?Nu stiam acest lucru.Datele sint ceva mai mutle si complexe.Acum 40 de ani dintr-o relatie ea rominca el italian a rezultat in 1971 un copil care nici pina azi acest italian nu vrea sa il recunoasca.Mama vrea sa il cheme in judecata in romania pt stabilirea paternitatii copilului din afara casatoriei.Aceasta era de fapt intrebarea.
Ma intereseaza daca si in ce conditi un romin poate chema in Romana in judecata pe un cetatean italian indiferent de motiv?Exista o procedura speciala?Daca da care ar fi aceasta?Nu stiam acest lucru.Datele sint ceva mai mutle si complexe.Acum 40 de ani dintr-o relatie ea rominca el italian a rezultat in 1971 un copil care nici pina azi acest italian nu vrea sa il recunoasca.Mama vrea sa il cheme in judecata in romania pt stabilirea paternitatii copilului din afara casatoriei.Aceasta era de fapt intrebarea.