avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces cu cetatean UE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces cu cetatean UE

Ma intereseaza daca si in ce conditi un romin poate chema in Romana in judecata pe un cetatean italian indiferent de motiv?Exista o procedura speciala?Daca da care ar fi aceasta?Nu stiam acest lucru.Datele sint ceva mai mutle si complexe.Acum 40 de ani dintr-o relatie ea rominca el italian a rezultat in 1971 un copil care nici pina azi acest italian nu vrea sa il recunoasca.Mama vrea sa il cheme in judecata in romania pt stabilirea paternitatii copilului din afara casatoriei.Aceasta era de fapt intrebarea.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Aprilie 2010
bondo, utilizator
Cel mai recent răspuns: bondo , utilizator 15:44, 27 Aprilie 2010
Exact motivul pentru care vreti sa-l chemati poate conta la stabilirea competentei instantei care judeca. Dati mai multe detalii deoarece gama de situatii posibile este ata de mare incat nu este loc aici pentru a le cuprinde pe toate.
Ma intereseaza daca si in ce conditi un romin poate chema in Romana in judecata pe un cetatean italian indiferent de motiv?Exista o procedura speciala?Daca da care ar fi aceasta?Nu stiam acest lucru.Datele sint ceva mai mutle si complexe.Acum 40 de ani dintr-o relatie ea rominca el italian a rezultat in 1971 un copil care nici pina azi acest italian nu vrea sa il recunoasca.Mama vrea sa il cheme in judecata in romania pt stabilirea paternitatii copilului din afara casatoriei.Aceasta era de fapt intrebarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

stabilire paternitate bondo bondo Buna Ziua, In lumina noului Cod Civil,va puns si eu in vedere urmatoarea situtuatie. In urma unei relatii (nefiind casatoriti vreodata) in anii 1971,dintre o ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara danacris danacris buna ziua!Am 34 de ani,si am lucrat timp de 4 ani in italia.in urma unei relatii cu un cetatean italian,a rezultat un baietel ,care are acum 3,5 ani.copilul ... (vezi toată discuția)
Care este legea la care se apeleaza pentru clarificarea paternitatii tabitasartor tabitasartor Sunt casatorita cu un cetatean roman, in timp ce am nascut un copil cu tatal italian, copil nascut in Romania. Nu stiu din ce motive, declarand care este tatal ... (vezi toată discuția)