Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces cu cetatean UE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces cu cetatean UE

Ma intereseaza daca si in ce conditi un romin poate chema in Romana in judecata pe un cetatean italian indiferent de motiv?Exista o procedura speciala?Daca da care ar fi aceasta?Nu stiam acest lucru.Datele sint ceva mai mutle si complexe.Acum 40 de ani dintr-o relatie ea rominca el italian a rezultat in 1971 un copil care nici pina azi acest italian nu vrea sa il recunoasca.Mama vrea sa il cheme in judecata in romania pt stabilirea paternitatii copilului din afara casatoriei.Aceasta era de fapt intrebarea.
bondo, utilizator
Exact motivul pentru care vreti sa-l chemati poate conta la stabilirea competentei instantei care judeca. Dati mai multe detalii deoarece gama de situatii posibile este ata de mare incat nu este loc aici pentru a le cuprinde pe toate.
Ma intereseaza daca si in ce conditi un romin poate chema in Romana in judecata pe un cetatean italian indiferent de motiv?Exista o procedura speciala?Daca da care ar fi aceasta?Nu stiam acest lucru.Datele sint ceva mai mutle si complexe.Acum 40 de ani dintr-o relatie ea rominca el italian a rezultat in 1971 un copil care nici pina azi acest italian nu vrea sa il recunoasca.Mama vrea sa il cheme in judecata in romania pt stabilirea paternitatii copilului din afara casatoriei.Aceasta era de fapt intrebarea.