avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate kartys

Activitate kartys

Buna ziua. Am o problema stresanta in ultima vreme cu politistii de la sectia de cartier unde locuiesc. Am un caine rasa boxer, cu pedigree eliberat de federatia chinologica internationala, carnet de sanatate la zi cu vaccinurile facute, inregistrat in RECS. Problema intervine in momentul in care scot cainele afara, jumatate din politisti ma opresc sa-mi ceara botnita.Din cate stiu comform oug55/2002 republicata, nu sunt obligat sa pun botnita la caine,deoarce nu face parte din rasele considerate periculoase.Mentionez ca nu este agresiv,dimpotriva. Astazi am fost oprit de o patrula de politie si mi s-a spus ca voi primi avertisment deoarece cainele nu are botnita. A scris procesul verbal si mi l-a dat sa-l semnez.Cand am cerut duplicatul dl politist mi-a spus ca nu are indigo la el si sa astept daca vreau sa-mi SCRIE duplicatul. Cum asa ceva? Recomandati-mi va rog o solutie pentru situatiile astea.
S-au platit 10milioane vechi si acum a venit factura cu inca 10. Oricum, acum am inteles de ce 2 dosare, va multumesc pentru raspunsuri. O zi frumoasa.
Sunt cenzor si de aceea am intrebat aici, inainte de a discuta cu executorul, pentru a intelege cum stau lucrurile. Prima data s-a platit onorariul executorului pentru dosarul 10191/245/2014 Judec Iasi prin care instanta obliga parata la plata sumei de 53 milioane + anumite penalitati si acum se cere plata pentru dosarul nr 34479/245/2016 privind incuviintarea executarii silite.
Pe facturi scrie asa : 1.Avans onorariu si cheltuieli de executare silita.
2.Taxa judiciara de incuviintare.
Buna seara. Am si eu o nelamurire, daca ma poate ajuta cineva. Asociatia de proprietari din blocul meu a dat in judecata un rau platnic in anul 2014 pentru recuperarea unei datorii de 50 de milioane vechi plus penalitati. Pe data de 15.01.2015 instanta a incuviintat executarea silita. Firma care administreaza asociatia de proprietari a dat dosarul unui executor judecatoresc pentru recuperarea datoriei. S-a platit onorariul catre acest executor, urmand ca el sa se ocupe de problema. Desi au trecut 2 ani de atunci suma platita de datornici a fost de 20 de milioane de lei vechi si nimic mai mult. Zilele astea ne-am trezit cu o alta factura din partea executorului, ceva despre un nou proces cu datornicul.Intrebarea mea este : in baza titlului executoriu emis de instanta in 15.01.2015, executorul nu trebuia sa recupereze intreaga suma mentionata acolo ? Si daca din 2015 pana acum nu s-a recuperat, de ce a avut nevoie de un nou proces? Din cunostintele mele dreptul de executare se prescrie in 3 ani, termen neamplinit inca. Sa fie doar o modalitate a executorului de a ne pune sa ii mai dam niste bani ?
Buna ziua tuturor.In data de 7 iulie am depus avansul pentru o skoda la dealerul Porsche din Iasi,respectiv Openservice.Dupa achitarea autoturismului,contractul semnat prevedea termen de livrare de 8 saptamani.Azi am fost anuntat ca masina va fi livrata cel mai devreme in 11 saptamani.Oare chiar nu mai exista bun simt in tara asta?Ce ma sfatuiti sa fac,ce solutii am?