avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate dac_ian

Activitate dac_ian

Am cerut restituirea taxei auto pe intreprindere familiala, iar la restituire s-a retinut de ANAF restante la CASS din 2012 vechi de mai bine de 5 ani avute de unul din detinatorii IF-lui fiind persoana fizica. Intrebarea e daca ANAF are dreptul sa faca aceste retineri sau este un abuz
am iesit la pensie la 9 iunie 2004. ma incadrez la recalcularea grupelor de munca 1 si 2 din legea octombrie 2018 lucrand in sticlarie
am iesit la pensie in 10 martie 1999 iar sotia 9 iunie 2004. ne incadram la recalcularea grupelor de munca 1 si 2 din legea octombrie 2018 noi lucrand in sticlarie
Atunci dupa cat timp intervine aceea nationalizare a retelei electrice de care se vorbeste inclusiv pe aici pe forum??? Si la gaze la fel eu daca fac traseu si bransare cat timp sunt proprietar si pot fi despagubit? Evident ca totul se face cu firma aurorizata si proiect ca doar nu ma apuc sa sudez teava de gaz. Ma intereseaza mai mult cat timp ramane in posesia celui care face reteaua
Buna....detin un teren cu acces pe drum privat la care alaturi de alti 4 vecini sunt proprietar. Din 2008 incoace vecinii au amenajat drum,tras curent,apa etc la care eu nu am participat. Ma intereseaza daca reteau de curent este nationalizata sau trebuie despagubiti vecinii. Eu am o posibilitate de racordare si din alta parte dar ca e mai lunga traversarea. Tot de aici pot trage conducta gaze naturale pe cheltuiala mea, ma intereseaza daca pot solicita o despagubire la o eventuala racordare a vecinilor si pt cat timp ramane in proprietatea mea avand in vedere ca traversarea se va face pe terenul unui alt vecin cu care m-am pus de acord. Deci ...cat timp ramane in proprietate o retea electrica si una de gaz?
Detinem licenta taxi pe IF si dorim schimbarea in una din variantele II, SRL pt a putea avea angajati. Ar putea aparea probleme cu licenta taxi se poate face transformarea IF ??? sau trebuie radiat si infiintat una noua
In urma unui accident din noiembrie 2013, culpa celalalt sofer, city insurance imi propune si accept suma de 13500 lei ca si despagubiri totale fara alte pretentii(dauna totala). In actul semnat nu specifica termenul de plata...au trecut mai mult de 20 zile si nici un semn de viata. Am incercat sa sun la csa dar nu raspund...ideea e ca nu stiu care e termenul de plata, ce penalizari sunt( am inteles ca 0,2 pe zi) undeva la 25 lei pe zi??
Răspuns la discuția executare silita credit ipotecar
daca puteam plati, nu eram aici sa va cer sfatul, eram la munca...mi se pare anormal ca o persoana de buna credinta sa cumpere un teren dupa care sa se trezeasca ca il pierde pentru ca vanzatorul era dator la banca...
Răspuns la discuția executare silita credit ipotecar

inca nu am incetat efectuarea platii ratelor, ideea e daca este o sulutie
in ce conditii se poate face o revocare a vanzarii de catre executor???...cum trebuie procedat, eu momentan fiind cu plata la zii a ratelor...dar nu o sa mai pot plati...si doresc sa pragatesc terenul, va rog ajutor...multumesc
Răspuns la discuția executare silita credit ipotecar
se poate atinge de teren+casa si in cazul in care le trec pe altcineva din familie???