Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Neplata acord dauna
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Neplata acord dauna

In urma unui accident din noiembrie 2013, culpa celalalt sofer, city insurance imi propune si accept suma de 13500 lei ca si despagubiri totale fara alte pretentii(dauna totala). In actul semnat nu specifica termenul de plata...au trecut mai mult de 20 zile si nici un semn de viata. Am incercat sa sun la csa dar nu raspund...ideea e ca nu stiu care e termenul de plata, ce penalizari sunt( am inteles ca 0,2 pe zi) undeva la 25 lei pe zi??
Plata dosarelor de dauna se va face in maxim 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii raspunderii si cuantificarii daunei.(cererea de despagubire pentru suma acordata)

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

In ce priveste neplata in termen de 10 zile:
Penalitatea este de 0,2% pe fiecare zi de intarziere in plata despagubirii.

nucu$, utilizator
Temeiul legal pentru plata penalitatilor este art. 37 din ordinul CSA 14/2011:
"Art. 37. - Dacă asigurătorul RCA nu îsi îndeplineste obligatiile în termenele
prevăzute la art. 36 sau si le îndeplineste defectuos, inclusiv dacă diminuează
nejustificat despăgubirea, la suma de despăgubire cuvenită, care se plăteste de
asigurător, se aplică o penalizare de 0,2%, calculată pentru fiecare zi de întârziere."

Plata unor asemenea penalitati nu se poate face insa niciodata pe cale amiabila, ci doar daca ii actionati in instanta.
Reclamatia la ASF trebuie sa o faceti in scris prin posta sau online pe formularul de pe site. Nu sunati, ca nu rezolvati nimic. Raspunsul in primiti in maxim 30 zile.
Trebuie sa luati in calcul si posibilitatea initierii unui litigiu cu asiguratorul, daca nu se rezolva nimic.