avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate Akiramid

Activitate Akiramid

Răspuns la discuția CAEN
Multumesc!!!
Discuție CAEN
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti, cum sa procedez si ce coduri CAEN sa activez in SRL daca o firma de croitorie va lucra imbracaminte de dama din materialele mele si eu le voi comercializa in magazinul meu.
Voi avea factura pentru materii prime, servicii de croitorie si in NIR voi calcula preturile de vanzare. Se considera productie in SRL-ul meu?

Multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti, daca in situatia vanzarii unui imobil cu pret de vanzare mai mare de 50 000 lei, cumparatorul neavand cont deschis in banci, plata poate fi efectuata prin depunerea banilor direct in contul vanzatorului?
Multumesc
Bună ziua,
Fiica mea este însărcinată fără loc de muncă, cu asigurare de sănătate.
A studiat în SUA, s-a întors în țară de 18 luni.
Care ar fi condiția să poată primi indemnizatie pentru cresterea copilului?
Mulțumesc
Bună ziua,
Este nevoie de PFA sau SRL pentru a vinde produse (ex. accesorii, bijuterii) pe site-uri ca etsy.com, e-bay.com?
Mulțumesc,
Răspuns la discuția vânzare imobil
Mulțumesc!
Discuție vânzare imobil
Bună ziua,
Cum decurge vânzarea imobilului între persoane fizice?
Aveți un model de contract de vânzare?
Plata poate fi efectuată cash?
Ce alte informații ar trebui să dețin legat de această temă pentru evitarea eventualelor greșeli?
Mulțumesc,
Louiesc intr-un bloc fara lift. Ma intereseaza daca Asociatia de proprietari poate solicita fonduri nerambursabile pentru achizitionarea unui lift?
Multumesc! :)
Croitoresele cu care inchei contract de prestari servicii, trebuie sa fie persoane fizice autorizate? Sau este suficient sa isi declare veniturile pe raspunderea lor?
Mulţumesc!