avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate robdin2007

Activitate robdin2007

Imi cer scuze daca nu am prezentat situatia corect. Pentru inscrierea la un concurs imi este necesara o copie a cartii de munca sau o adeverinta care sa ateste vechimea in munca. In ultima perioada am lucrat pe contract prestari servicii, insa inainte am lucrat pe baza de contract de munca la diferiti angajatori intro perioada in care deja nu mai existau carnetele de munca fizice. Practic eu am nevoie de o adeverinta care sa arate intreaga vechime in munca
Nu, am lucrat pe contract prestari servicii
Problema este ca eu nu am mai lucrat pe baza de contract de munca in ultimii doi ani, iar ultimul angajator si-a incetat activitatea
Buna ziua,

Imi puteti va rog spune cum procedez pentru a obtine o adeverinta din care sa reiasa vechimea in munca nemaiexistand carte de munca fizica?

Multumesc
Răspuns la discuția Contract prestari servicii
Imi cer scuze ca nu am precizat mai multe detalii din primul mesaj, m-am legat doar de acea durata de 2 ore/sapatamana deoarece in momentul in care am mentionat angajatorului aceasta problema am fost amenintat sa nu mai deschid acest subiect. De aceea am considerat ca aceasta ar fi principala problema legata de contract. Multumesc inca o data pentru lamuriri
Răspuns la discuția Contract prestari servicii
Nu este vorba numai de programul de munca.Intreaga activitate mi-am desfasurat-o la sediul societatii, integrat in echipele de lucru ale acesteia, fiind in subordinea unui alt angajat al societatii, folosind echipamentele societatii, am primit o fisa de post in care apar ca "salariat" nu ca "prestator" etc. Din cate stiu toate acestea arata existenta unui raport de munca
Răspuns la discuția Contract prestari servicii
Multumesc pentru lamuriri. Vreau sa spun si ca in momentul in care am fost nevoit din cauza unei boli contagioase sa stau acasa cateva zile mi-a fost taiata retributia desi in acea luna apar cu 120 de ore lucrate in pontaj
Răspuns la discuția Contract prestari servicii
In contract nu e mentionata nici una din clauzele specificate, apare doar durata prestarii serviciului de 2 ore pe saptamana
Luzrez de aproape doi ani pe contract prestari servicii reinnoit din 3 in 3 luni. Contractul precizeaza ca durata de lucru este de 2ore pe saptamana. Bineinteles din prima zi am fost obligat sa lucrez 8 ore pe zi. Am doua intrebari; care ar putea fi explicatia pentru care angajatorul mentioneaza durata de 2 ore/saptamana (exista o limitare legala la contractul prestari servicii, o durata mai mare ar presupune un alt tip de contract??) si exista o responsabilitate juridica a angajatorului privind nerespectarea duratei de lucru mentionata in contract? Multumesc

Mentionez ca pe fisele de pontaj apar cu 160 de ore lunar
Discuție Calcul salarii
As dori sa stiu daca impozitul de 16% se scade din salariul brut sau din salariul brut ramas in urma scaderii contributiilor la pensii, sanatate, somaj. Mentionez ca sunt angajat in baza unui contract prestari servicii.