avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta02

Activitate Nicoleta02

Buna ziua,

Ni se solicita de catre Institutul national de statistica, sa le furnizam anumite date si documente emise catre un client.
Suntem obligati de lege sa furnizam aceste date, sau Institutul si le poate procura din surse abilitate?

Va multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa va intreb, ce se intampla in situatia in care actualul administrator al unui SRL, avalizeaza un bilet la ordin si il ofera drept garantie cu data scadenta ulteriora, data la care administratorul societatii va fi alta persoana, va mai raspunde in vreun fel fostul administratorul vechi, care a avalizat biletul la ordin, dar nu mai are nicio calitate in societate?
Multumesc
Răspuns la discuția Retragere asociat din SRL
Va multumesc pntru raspuns.

Insa mai am o intrebare,in situatia in care retragerea se face prin acordul asociatilor, este necesar ca Hot. Aga sa fie publicata in M. Of. timp de 30 zile?

Multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa va intreb care este varianta cea mai scurta in care un asociat ce detine 90 % din capitalul social, doreste sa se retraga din societate. Care sunt modurile in care acesta se poate retrage, si ce se intampla cu partile sociale detinute?

Va multumesc.
Multumesc!
Buna ziua,

Ma poate ajuta va rog cineva, cu un raspuns referitor la ce avize, autorizatii sunt necesare la infiintarea unei societati, ce va avea in principal activitatea de salvamar.

Va multumesc !
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta:

Anterior introducerii cererii privind emiterea unei ordonante de plata, am comunicat debitorului o somatie de plata, fara ca aceasta somatie sa fie receptionata pe motivul ca societatea respectiva s-a mutat, desi s-a comunicat la sediul inregistrat in R.C. Exista posibilitatea de respingerea a cererii pe motiv ca nu a fost indeplinita procedura prealabila de somare a debitorului?

Multumesc.
Buna ziua,

Am formulat contestatie impotriva deciziei de suspendare a contractului individual de munca, inca am omis sa solicit judecata in lipsa partilor , motiv pentru care instanta a dispus suspendarea cauzei potrivit dispozitiilor art. 411 alin 1 pct 2 CPC.
Ce pot face in aceasta situatie?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Plangere penala fost angajat
poate fi incadrat la delapidare, chiar daca nu mai este angajat al societatii?
Buna ziua,

Doresc sa completez o plangere penala impotriva unui fost angajat ce a cumparat in numele societatii mai multe piese, pe care le-a folosit in scop popriu. societatea de la care a cumparat aceste piese ne solicita achitarea sumei respective.
Imi puteti spune, va rog in baza nouluicod penal, in cadrul carei infractiuni se incadreaza acesta fapta.

Multumesc.