avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate serbanramona82

Activitate serbanramona82

serbanramona82 a scris:

CE inseamna a relua activitatea , trebuie depus doar 010 cu ce a avut inainte de suspendare, adica doar tva , ca salariati nu are! Si acuma din februarie ar fi si impozit pe venit, ca are ca sub 65.000 euro?!
La regsitrul comertului nu trebuie si acolo facuta cerere?
Problema este ca administratorul nu este in tara si declaratile le-a facut contabilul pana acum, ma refer la bilant si decl.101, 392.



CE inseamna a relua activitatea , trebuie depus doar 010 cu ce a avut inainte de suspendare, adica doar tva , ca salariati nu are! Si acuma din februarie ar fi si impozit pe venit, ca are ca sub 65.000 euro?!
La regsitrul comertului nu trebuie si acolo facuta cerere?
Problema este ca administratorul nu este in tara si declaratile le-a facut contabilul pana acum, ma refer la bilant si decl.101, 392.
O societate a avut regim derogatoriu pe o perioada de trei ani, in iulie ia expirat suspendarea. In fiecare an a depus doar bilantul, decl 101 si declaratia 392.
Ea in continuare nu isi desfasoara activitatea. Ce declaratii ar fi trebui sa depuna societatea din iulie anul trecut pana in prezent?
Inainte de suspendare a fost platitoare de tva, pe perioada suspendarii i sa anulat codul de TVA, acuma ar fi trebuit sa faca cereri la anaf?
Va rog sa-mi spuneti si mie ce demersuri ar trebui facute ca firma sa fie in regula.
In situatia in care o societate platitoare de tva face o factura de inchiriere catre o societate neplatitoare de tva, mai are sens sa faca notificare la finanate?
Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
serbanramona82 a scris:

Titularul unei intreprinderi individuale pot sa fiu si angajat in acelasi timp? Pentru a nu mai plati la pensie si sanatate se poate sa-mi fac contract de munca la intreprinderea mea si sa depun doar d112, in loc de declaratia 600?
Multumesc anticipat


Titularul unei intreprinderi individuale pot sa fiu si angajat in acelasi timp? Pentru a nu mai plati la pensie si sanatate se poate sa-mi fac contract de munca la intreprinderea mea si sa depun doar d112, in loc de declaratia 600?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția contract de colaborare-chirie
La achizitiil tin o evidenta:care sunt taxabile si care nu.
Firma face comert cu amanuntul, insa lunar face doar o factura pentru cei 5mp pe care ia inchiriat altei firme pentru a-si pune aparatele de joc, in rest obtine venituri doar din vanzarea marfurilor. Dar pentru inchiriere trebuie sa aiba alt cod caen? Ea are 4619.
Din tot ce mi-ati zis ar trebui sa nu ajustez TVa, pentru ca nu am dedus, si ca sa nu mai calculez pro-rata sa tin o evidenta distinta, in jurnal cu aceste operatiuni.

Va multumesc f mult pentru timpul acordat . O seara buna
Răspuns la discuția contract de colaborare-chirie
Societatea cand a cumparat constructai era neplatitoare de tva, de vreo 2 ani a devenit platitoare, si imbunatatiri la ea nu a facut, ca sa zic ca si-a dedus tva.
In al doilea rand ea din 100mp cat e constructia, inchiriaza doar 5mp
.Ajustarea de tva cum se face in cazul asta?
Societatea X, in calitate de proprietar, pune la dispozitie soc Y, un spatiu de 5mp, in care soc y va desfasura activitati de jocuri si noroc. Este vorba despre niste jocuri (aparate).Pretul pe care societatea y il va plati soc x este calculat pe baza situatie anuale a incasarilor, respectiv 50%. Se emite factura si chitanta de catre soc x, societatii y , la sfarsitul lunii, dupa ce se face acea situatie a incasarilor.
Va rog sa ma ajutati cum se inregistreaza in contabilitate aceste venituri ale societatii x si ce alte obligatii are societatea.
Este platitoare de tva iar factura o emite cu mentiunea "scutit fara drept de deducere".Nu a mai realizat operatiuni scutite, este pentru prima data, ea avand ca obiect de activitate comertul cu amanuntul.

Va rog macar o parerea dati-mi cum e corect de inregistrat aceasta operatie. Multumesc