avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate ariss

Activitate ariss

In cadrul unui contract de executie cu o societate comerciala de construcii, privind o reparatie la hidroizolatia imobilului, in devizul de oferta apare la alte cheltuieli directe:CAS, SOMAJ, COEFICIENT 5 utilizator si COEFICIENT 6 utilizator.In calitate de beneficiar consider aceste cheltuieli nejustificate, durata de executie a lucrarii a fost de maxim 5 ore.Acestea nu sunt obligatii lunare ce trebuiesc suportate de catre Societatea comerciala fata de angajatii sai? Se pot imputa unui beneficiar al lucrarii desfasurate in conditiile pe care le-am prezentat mai sus, in plus de cei 19% tva ?Va multumesc anticipat
Debransarea de la Distrigaz este una, iar cea de la Radet este alta...Pentru debransarea de la reteaua comuna de gaz metan este necesar acordul locatarilor din casa scarii pentru instalarea de contor individual de gaz, si acordul proprietarului de coloana ca sa va puteti racorda la conducta.Adeverinta de la asociatie este necesara doar in momentul incheierii contractului cu Distrigaz si atunci trebuie achitat ultimul consum calculat de asociatie.
In ceea ce priveste debransarea de la Radet(reteaua de termoficare)trebuie mers la sediul societatii la relatii cu publicul si intrebat care este procedura.Va fi din nou necesar acordul vecinilor, pentru instalarea de microcentrala de apartament, insa trebuie urmati pasii de deracodare .Eu sunt din Tg-mures si aici s-au distribuit formulare care in prima etapa trebuie complectate de administratorul si presedintele asociatiei, proprietarul urmand a le depune la sediul regiei.
Am cumparat cu acte in regula un teren, insa, dupa incheierea formalitatilor, ca de obicei, am aflat ca fostul proprietar trebuia sa asigure drumul de acces la teren.Din pacate noi am platit si acest drum.Cum pot recupera acesti bani, care este modalitatea legala?