avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate NELUL

Activitate NELUL

Răspuns la discuția Control al curtii de conturi
Suma care trebuie recuperata este cea estimata de Curte? Sau trebuie sa fac o cercetare administrativa pentru a stabili cu exactitate prejudiciul? La ce perioada trebuie sa fac raportare Curtii despre masurile luate?
Dupa controlul Curtii de Conturi, a fost descoperit un "prejudiciu estimat" de o anumita suma. Ce trebuie sa faca entitatea controlata dupa plecarea Curtii?
Conform legii de anulare a 102 taxe, art. XII, se abroga ordonanta care prevede plata timbrului de mediu. Asta inseamna ca vom primi taxa inapoi? Ce trebuie sa fac pt a primi banii?
Deja sunt in proces cu soferul tractorului, dar politia a tot tras cu el! Dupa 2 ani a ajuns dosarul pe rol cu culpa exclusiva a tractoristului si nu culpa comuna, cum dorea politia! Dupa atatea umilinte as vrea sa plateasca si politistul, care dupa parerea mea este ori incompetent, ori corupt! Nu vreau sa merg in proces si cu politia, dar vreau sa ii fac o sesizare pe linie de serviciu!
Am fost implicat intr-un accident rutier pe un drum european (Slobozia - Braila) unde m-am ciocnit de o remorca tractata de un tractor, ambele neinmatriculate si neinregistrate, iar politistul care a facut cercetarea penala, impreuna cu procurorul de caz, nu il cerceteaza pe conducatorul tractorului si pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat sau neinregistrat pe drumurile publice (art. 85 din codul rutier) pentru ca tractorul si remorca respectiva nu erau supuse inmatricularii! Am intrebat unde gasesc auto care nu se inmatriculeaza, pentru ca vreau sa ma indrept impotriva politistului care, in opinia mea, favorizeaza infractorul! Va multumesc!!
Care sunt autovehiculele nesupuse inmatricularii sau unde le gasesc?
Am sesizat ofiterul de la politie care cerceteaza si mi-a raspuns ca nu se incadreaza proprietarul in art. 85!!!
Va multumesc pentru sfaturi!
Proprietarul nu este cercetat. Unde trebuie sa semnalez acest lucru?
Ce inseamna "PUNEREA IN CIRCULATIE A UNUI AUTOVEHICUL NEINMATRICULAT SAU NEINREGISTRAT"? Cine il poate pune in circulatie? Am fost victima unui accident de circulatie in care a fost implicat un tractor cu remorca neinmatriculate si neinregistrate, iar cand l-am intrebat pe politist de ce nu are si proprietarul tractorului dosar penal mi-a raspuns ca nu se incadreaza in acest articol. Tractorul era condus de un angajat al proprietarului, angajat care a declarat ca a fost chemat de acasa sa duca tractorul din camp la ferma!
Răspuns la discuția Lamuriri la ordinul CSA 5/2010
Cei de la Fondul de protectie a victimelor strazii au raspuns ca intervin doar daca masina vinovata trebuia sa aiba RCA si nu avea, iar tractorul nu era inmatriculat sau inregistrat DECI nu trebuia sa aiba RCA! Si m-au flituit!