avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate bonitakiss

Activitate bonitakiss

Răspuns la discuția taxe si impozite
nu s-a ajuns inca in faza executarii silite, nici macar nu s-a emis somatia inca.
buna seara. va solicit ajutorul in urmatoarea problema. mama mea are 2 firme: firma x si firma y....pt firma x are de plata un impozit plus penalitati plus dobanda de 360 milioane lei vechi din 2007 pana in prezent pentru o constructie provizorie. mama mea nu a stiut ca se plateste impozit si pentru constructii provizorii si nici nu a facut reevaluarea cladirii, din cauza asta ajungand la aceasta datorie... singurul venit pe care il are aceasta firma x provine din inchirierea acestei constructii provizorii....intrebarea mea este daca ar putea vinde aceasta constructie provizorie celeilate firme pe care o detine...ar fi urmarita si ca persoana fizica? sau care este modalitatea ca sa scape de aceasta datorie enorma pentru noi? va rog sa ma ajutati!!! multumesc anticipat
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. x face un credit prin prima casa si isi achizitioneaza o casa cu cateva luni inainte de casatoria cu y, casa in valoare de 60 000 euro. y va contribui cu suma de 30 000 euro pt achitarea acestei case, bani care ii provin printr-o donatie de la parintii sai... intrebarea este, cum se poate face ca aceasta casa sa fie pe numele amandurora sau cel putin sa existe o dovada incontestatbila a participarii cu 30 000 euro in cazul unui eventual divort? sper ca am fost clara in povestire. va multumesc anticipat!
revin : s-ar putea introduce prin conventie matrimoniala conventionala conform art 366 NCC aceasta casa?
buna seara. va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. x ii face fiicei sale y un contract de intretinere urmand ca la moartea sa lui y sa ii revina averea . intre timp x se imbolnaveste de Alzheimer si nepoata sa, fiica lui y ,este numita curatorul lui x. dupa ceva timp, y afla ca are cancer intr-o stare grava. problema este daca y moare inaintea lui x. care este modalitatea prin care averea lui x sa ii ramana nepoatei, fata lui y? precizez ca x a mai avut un baiat care a murit dar era casatorit, astfel ramane si nora sa. poate nepoata sa devina si curatorul mamei sale , adica y si sa ii preia atat drepturile cat si obligatiile? sper ca am fost clara....multumesc frumos
buna ziua. va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. doua persoane casatorite isi cumpara un apartament prin CEC inainte de 1989 in zona Ardealului. fug din tara inainte de caderea regimului si inainte de a-si fi achitat in totalitate apartamentul. tin sa mentionez ca in acea perioada in zona respectiva exista cadastru. apartamentul cred ca a fost confiscat intre timp. intrebarea mea este ce pot face aceste persoane pt a-si recupera banii? in ce baza a fost confiscat apartamentul? ms anticipat.
Răspuns la discuția probleme juridice
art 581, 582 C.P.C; art 82, 112 C.P.C, art 274 C.P.C; art 266, 269-275 C. Muncii
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere despre urmatoarea situatie.....x este angajat la firmla lui y, x fura diverse bunuri din firma iar y ii desface contractul de munca. y nu vine niciodata sa semneze si sa isi ridice contractul de munca, insa initiaza o ordonanta presedintiala prin care y sa fie obligat sa ii remita contractul de munca sub sactiunea daunelor cominatorii ( in actiune invedereaza si faptul ca a pierdut sansa de a se angaja intr-un alt loc din cauza lipsei contractului de munca). y ii contacteaza pe cei din noul loc de angajare iar acestia spun ca nu au auzit de x niciodata.....de asemenea, x, in timp ce lucra la y, a luat 6 amenzi pt lipsa rovinietei circuland cu masina firmei, amenzi platite de y, patronul firmei.....ce poate face y atat in situatia ordonantei presedintiale cat si pt a obtine banii platiti pe amenzi din vina lui x??? sper ca am fost suficient de clara. va multumesc anticipat.

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere despre urmatoarea situatie.....x este angajat la firmla lui y, x fura diverse bunuri din firma iar y ii desface contractul de munca. y nu vine niciodata sa semneze si sa isi ridice contractul de munca, insa initiaza o ordonanta presedintiala prin care y sa fie obligat sa ii remita contractul de munca sub sactiunea daunelor cominatorii ( in actiune invedereaza si faptul ca a pierdut sansa de a se angaja intr-un alt loc din cauza lipsei contractului de munca). y ii contacteaza pe cei din noul loc de angajare iar acestia spun ca nu au auzit de x niciodata.....de asemenea, x, in timp ce lucra la y, a luat 6 amenzi pt lipsa rovinietei circuland cu masina firmei, amenzi platite de y, patronul firmei.....ce poate face y atat in situatia ordonantei presedintiale cat si pt a obtine banii platiti pe amenzi din vina lui x??? sper ca am fost suficient de clara. va multumesc anticipat.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns...In conditiile in care inculpatul recunoaste savarsirea faptelor in timpul urmaririi penale, existand declaratia lui in acest sens, dar nu se prezinta niciodata in faza de judecata, se poate invoca retinerea lui 320 ind 1 CPP??? va multumesc
de asemenea, tin sa mentionez ca hala a fost construita de persoana juridica inainte de aderare