avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate cr3tzulina

Activitate cr3tzulina

Răspuns la discuția plecare in romania cu bebe...
:wave::wave:ares_3


da asa este,,,
Răspuns la discuția plecare in romania cu bebe...
ares_3
multumesc ptr informatii....

eu cand am facut programarea la consulat pentru a-i face pasaportul micutului,am specificat ca vreau pasaport temporar,de aceea nu eram preocupata ptr k in cateva zile il puteam ridica,insa cei de la consulat ii vor face pasaport simplu electronic,care se elibereaza intr-un maxim de 30 dezile....aici este problema
nu am decat sa plec cu titlu de calatorie (taxa consulara 65euro) si sa solicit imputernicirile (taxa este de 190 euro) de care am nevoie ca sa ii pot face pasaportul in romania,si consimtamantul tatalui ca sa calatoresc cu baietelul....
Răspuns la discuția plecare in romania cu bebe...
da are certificat de nastere romanesc,pe care i l-am facut la consulatul din bilbao...
sper sa ma poata ajuta cineva...va povestesc...
in decembrie trebuie sa ajung in romania,sunt in spania de 4 ani,iar acest an am nascut un baietel,am facut programare sa ii fac pasaportul,am pe 5 decembrie,problema este ca nu ii fac baietelului pasaport simplu temporar)(care se da pe loc cum se facea inainte ci pasaport simplu electronic care se elibereaza in max 1 luna,si clar eu voi fi in romania.in final voi cere un titlu de calatorie ca sa pot ajunge acasa insa problema este ca nu stiu cum ma voi intoarce inapoi in spania,,,,as vrea sa stiu daca pot face pasaportul baietelului in tara fara ca tatal sa fie prezent(nu ne poate insoti deoarece munceste),im trebuie vreo imputernicire ,,,,,,daca pot sa ii fac pasaportul in tara nu i l-as mai face aici in spania....astept raspuns:)