avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate Stanca81

Activitate Stanca81

Buna ziua,
 
Ma confrunt cu o situatie neobisnuita: in 2008 am achizitionat o locuinta la ultimul etaj al unui bloc din Bucuresti. Balconul locuintei era inchis in momentul in care am cumparat locuinta dar acest lucru nu se regaseste in documentatia aferenta achizitiei, asadar se poate ca inchiderea balconului sa fie realizata fara autorizatie.
 
In prezent am primit o somatie de la Asociatia de Propietari a blocului care ma instinteaza ca din cauza inchiderii balconului si « avand in vedere venirea anotimpului rece si a riscului formarii de turturi la nivelul acoperisului terasei apartamentului dvs. , va rugam sa faceti demersurile necesare instalarii de jgheaburi, burlane de scurgere si parazapezi la acoperis, astfel incat sa evitati producerea de accidente sau daune materiale provocate de caderea turturilor sau zapezii. » (citat din Somatie).
 
As dori sa stiu care sunt pasii ce trebuie urmati si care este obligativitatea mea dpdv legal in acest caz:
- Ce prevede legea in cazul acesta?
- Care este implicarea Asociatiei de Propietari in acest caz, nu ar trebui sa suporte o cota parte din cheltuieli?
- Cum si in cat timp trebuie sa raspund la ea (daca trebuie)?
- Care sunt actiunile pe care trebuie sa le intreprind pentru a rezolva aceasta somatie ? In cat timp si cum trebuie sa raspund la somatie?
- In cazul in care voi fi obligata sa construiesc jgheaburile, burlanele si parazapezile care sunt pasii de urmat dpdv legal ? Necesita o autorizatie ? Daca balconul a fost inchis fara autorizatie, ce implicatii exista si cum ma afecteaza pe mine (care este termenul de prescriptie pentru o lucrare de acest gen)?
 
Multumesc anticipat,
Stanca Vladoiu