avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate sorinelo

Activitate sorinelo

O situație similară am rezolvat prin montarea bpmt sau bpm pe cel mai apropiat stâlp iar de acolo am plecat subteran pe sub șanțul stradal până la cutia de eclipse din locație
Până nu aveți un acord solid cu toți vecinii pe o perioadă nedeterminata nu veți reuși nici un proiect.
Însoțitorul persoanei cu handicap pot fi chiar eu persoana cu handicap.
Se adaugă și la vechime sau mă ajută în vreun fel? Dacă nu, acum pot cauta sa ajut pe cineva sa ii meargă cartea de munca?
Handicapul și permisul auto
Am handicap grav cu însoțitor, operat pe creier, hemipareza picior drept, nu exista probleme mentale
Pierd dreptul de a conduce?
Pot pune sistem omologat pt persoane cu dizabilități la mașină?
Sunt angajat, în concediu medical, oncologic
Plata zile C. O. neefecuate se face în natură sau la încetarea CIM,, dacă luna aceasta se schimbă ccm, se schimbă și Cim, deci actualul ccm și cim vor înceta, pot solicita plata zilelor de CO neefecuate??

Am sunat la comisie și doctorul zice să vin spre finalul concediului că poate îmi revin
Dapix a scris:

Mergeți cu toate actele medicale la COMISIA de expertiză, să vă evalueze capacitatea de muncă.
Veți primi încadrare într-un grad de invaliditate.

Însoțitorul persoanei cu handicap poate fi cineva care nu are venit? Sau poate fi soția care este angajată îngrijitoare la o creșă?
Bună ziua, pot solicita acum pensie invaliditate?? Sunt in c.m.540 zile din 01.08.23, trebuie efectuat tot? Sunt cu handicap grav cu însoțitor, fac citostatice, operat cancer malign pe creier Glioblastom g4, nu ma pot deplasa singur, nu voi mai putea munci niciodată din timpul ce mi-a mai rămas
Pensia de boală
Indemnizație de handicap primesc 600 lei rămâne pensia de boală cancer glioblastom grad 4,si invaliditate, nu ma pot deplasa

Dapix a scris:

Întrebați despre pensia de invaliditate, sau despre indemnizația de handicap`?