avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate Oana_A

Activitate Oana_A

Răspuns la discuția conventii civile contributii

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca, in cazul unei conventiii civile cu o persoana fizica neautorizata, ce contributii trebuie sa plateasca angajatorul? Eu stiam ca doar contributiile infividuale- CASS 5,5%, CAS 10.5% ( doar daca persoana fizica nu ese inregistrata in sistemul asigurarilor publice, in baza unui contract de munca separat) si impozit 16%. Contributiile specifice angajatorului- CASS, CAS, Somaj, FNUASS, Taxa handicapati, Fond Boli Profesionale, etc.. nu se platesc? Va rog si o baza legala. Multumesc!


Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca, in cazul unei conventiii civile cu o persoana fizica neautorizata, ce contributii trebuie sa plateasca angajatorul? Eu stiam ca doar contributiile infividuale- CASS 5,5%, CAS 10.5% ( doar daca persoana fizica nu ese inregistrata in sistemul asigurarilor publice, in baza unui contract de munca separat) si impozit 16%. Contributiile specifice angajatorului- CASS, CAS, Somaj, FNUASS, Taxa handicapati, Fond Boli Profesionale, etc.. nu se platesc? Va rog si o baza legala. Multumesc!
Va rog sa va exprimati opinia in urmatoarea speta: Am cumparat un bilet de avion dus intors ( plus asigurare) printr-o agentie de turism, urmand sa iau zborul pe data de 13 aug. Cu jumatate de ora inainte de check-in, am fost anuntati ca, compania aeriana a dat faliment, iar zborul a fost anulat. Intrucat achizitia biletului a fost facuta prin agentia de turism, si nu prim compania aeriana direct, am luat legatura cu agentia spre a-mi recupera contravaloarea biletului. Neprimind un raspuns concret de la ei, am depus o reclamatie cu nr de inregistrare la sediul agentiei, prin care am solicitat rambursarea contravalorii biletului + o compensatie de 400 euro( conform Reg 261/2004 al Parlamentului European, dat fiind faptul ca nu am fost anuntata de anularea zborului cu cel putin 2 saptamani inainte de eveniment si nici nu mi s-a pus la dispozitie o alternativa de zbor). Acum, raspunsul celor de la agentie este urmatorul: " Multumesc pentru email.
In primul rand, imi pare rau ca va aflati in aceasta situatie din cauza falimentului companiei ........

Dati-mi voie sa va explic mecanismul dupa care functioneaza orice agentie IATA care emite bilete de avion. Spre deosebire de alte tipuri de activitati, agentiile nu sunt proprietarele biletelor de avion, ci companiile aeriene care efectueaza zborurile. Noi suntem doar agenti in numele companiei aeriene si nu prestam servicii de transport, ci de rezervare/emitere bilete de avion, modificari de date, informare asupra conditiilor biletelor. Acestea sunt serviciile pentru care si incasam taxa de serviciu. Contravaloarea biletului in sine merge intotdeauna la compania aeriana.

Prin urmare, in acest moment actionam in numele dumneavoastra pentru recuperarea acestor sume. Am facut deja charge back la banca noastra si suntem intr-o postura favorabila care sa ne permita recuperarea contravalorii biletului de avion achitat de dumneavoastra. Sper sa ne permiteti sa facem acest lucru in continuare.

In privinta despagubirilor mentionate de dumneavoastra, acestea se pot acorda de compania aeriana ( este responsabilitatea transportatorului, nu a agentiei), insa nu se acorda in conditii exceptionale, in care se incadreaza si falimentul.

Desigur, nimeni nu isi doreste niciun litigiu, nu e benefic nimanui, insa puteti lua masurile pe care le credeti necesare. Sper insa ca raspunsul dumneavoastra sa fie acela ca putem sa actionam in continuare in numele dumneavoastra pentru recuperarea sumei achitate pe bilet.

Termenul maxim dat de banca este luna octombrie, va vom tine la current daca acest lucru se intampla mai devreme.

Astept raspunsul dumneavoastra."

Consider ca orice drepturi materiale pe care le cer, trebuie sa-mi fie rambursate de catre agentie, pentru ca factura de achizitie bilet avion + asigurare produce efecte juridice intre mine si agentie, nu intre mine si compania aeriana care a dat faliment... Credeti ca am castig de cauza, in situatia in care voi actiona agentia in instanta?
Sper sa aveti rabdare sa cititi tot mesajul, si sa-mi raspundeti. Va multumesc!
Multumesc frumos pt explicatii... Voi incheia un astfel de contract, ca exprimare a propriei vointe a fiecarei dintre partile implicate.
Da, am citit discutia rspectiva, insa utilizatorii nu ajunsesera la niciun consens. Am gasit acolo un model de contract, insa nu stiu daca e legal sa fie folosit( la valoarea prestatiei trec " 0"? )
Ma puteti ajuta cu un model? Cum pot redacta respectivul contract, sub ce forma? Sub forma de conventie civila, cu onorariu 0? Nu stiu de ce model de contract sa ma folosesc, ca sa fiu in limitele legalitatii.. Va multumesc anticipat!
Dar daca PF nu vrea remuneratie? Vrem doar un contract legale, de colaborare, prin care PF isi ofera serviciile de consultanta pro bono cumva...
Exista vreun tip de contract/ conventie care sa se poate incheia intre o persoana juridica si o persoana fizica care sa presteze anumite servicii de consultanta pt societatea comerciala, benevol, fara nicio remuneratie? Va rog sa ma ajutati cu niste rapsunsuri avizate, si cu argumente legale. Contractul de voluntariat nu se aplica, deoarece societatea comerciala nu este ONG... Va multumesc!
Spuneti-mi, va rog, daca nu am inmanat inca cate un exemplar din fisa fiscala pe 2011 angajatilor, sunt obligata sa le inmanez? Trebuie sa-mi semneze un document care sa confirme ca au primit un exemplar? Pt fostii angajati, trebuie sa le trimit prin posta? Va multumesc
Se poate stabili un sistem de salarizare in functie de performante? De ex, pt un agent de vanzari care lucreaza 10 ore pe zi, sunt obligata sa-i platesc sal min brut de 700 RON, plus ore suplimentare, chiar daca performantele sale sunt slabe? Sau pot introduce o clauza in contract prin care sa i se retina un procent din salariu in cazul in care un anumit target nu este atins?
Deasemenea, prejudiciile aduse firmei ( materiale sau greseli in acte) nu pot fi sanctionate ca si imputari din salariu, decat DOAR pe baza de titlu executoriu?