avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate Ruxxy

Activitate Ruxxy

Multumesc frumos.
Multumesc pentru promptitudine dar m-ar interesa si niste exemple de acte, pe care le redacteaza un consilier incepator fara experienta pentru ca angajatoarea mea a spus "Nu vreau sa ai experienta vreau sa ai cunostinte si termenii, cand te pun sa faci ceva sa nu ma intrebi ce inseamna" ...
Ma tem ca habar nu am la ce fel de acte se refera, si noi in timpul facultatii am invatat sa redactam o intampinare, atat...
Buna ziua,

Urmeaza sa ma prezint saptamana viitoare la un interviu pentru consilier juridic in cadrul unei firme de constructii. Nu am experienta in domeniu. Imi puteti spune care sunt principalele atributii ale acestui post? Ce legi sau carti de drept ar trebui sa mai recitesc. Care sunt actele/documentele/contractele pe care trebuie sa stiu sa le redactez?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Acum 2 saptamani conduceam autovehiculul proprietate a tatalui meu cand m-am decis impreuna cu o gasca de prieteni sa bem. La plecarea din bar s-a urcat la volan prietenul meu. Am fost opriti de politie, prietenului meu i s-a pus fiola si apoi a fost chemat pentru probe biologice unde rezultatul a fost 0.8 si 0.9 alcoolemie. El este cercetat pentru inceperea urmarii penale , eu am declarat ca el a fost la volan pentru ca era cea mai lucida persoana din masina. Acum sunt amenintata cu dosar penal pentru incredintarea autovehiculului cu stiinta unei persoane sub influenat bauturilor alcoolice. As dori sa va intreb daca urmatoarele situatii pot fi exoneratoare de raspundere:
a) fiind profund sub influenta bauturilor alcoolice nu stiam ce fac, si ce se intampla in jurul meu respectiv cu masina mea
b) prietenul meu m-a obligat sa-i incredintez masina el fiind cel mai lucid din masina si m-am conformat
Buna ziua,
Vreau sa-mi deschid un magazin cu haine noi.Imi spuneti va rog unde gasesc toate detaliile in acest sens?
In special ce trebuie sa contina eticheta, prevederile legale... In ce lege/legi, gasesc aceste specificati?
Multumesc