Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Descidere magazin haine
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Descidere magazin haine

Buna ziua,
Vreau sa-mi deschid un magazin cu haine noi.Imi spuneti va rog unde gasesc toate detaliile in acest sens?
In special ce trebuie sa contina eticheta, prevederile legale... In ce lege/legi, gasesc aceste specificati?
Multumesc
Poate va este de folos:
[ link extern ]
Articole de încălţăminte/produse textile/produse textile uzate

- OG nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor, republicata (r2) cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
- Legea nr. 148/2000 privind publicitatea, cu modificarile si completarile ulterioare;
- HG nr. 527/2007 privind denumirea, marcarea compozitiei fibroase si etichetarea produselor textile, cu modificarile ulterioare;
- HG nr. 26/2002 privind stabilirea conditiilor de etichetare a materialelor utilizate la producerea principalelor componente ale articolelor de incaltaminte destinate vanzarii catre consumatori, republicata;
- Legea nr. 449/2003 privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
- Legea nr. 240/2004 privind raspunderea producatorilor pentru pagubele generate de produsele cu defecte, republicata;
- HG nr. 163/2007 privind introducerea pe piaţă, comercializarea şi distribuirea gratuită a articolelor de îmbrăcăminte purtată sau uzată şi a articolelor textile purtate sau uzate;
- HG nr. 962/2007 pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul liberei circulaţii a mărfurilor ;
- Ordinul nr. 307/2009 privind adoptarea măsurilor prin care se asigură că produsele care conţin substanţa biocid dimetil fumarat nu sunt introduse sau puse la dispoziţie pe piaţă, cu modificarile ulterioare.