avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate stefan976

Activitate stefan976

Buna ziua. Am o intrebare: Dupa divort, prin hotararea judecatoreasca si legile in vigoare, trebuie sa platesc 500 lei pe luna pensie de intretinere, echivalent a 25% din salariul meu net de atunci. Intre timp am devenit somer, iar acum nu mai sunt nici somer si nu am nici alt venit. Unde si cum pot sa modific aceasta suma pe care evident nu o mai pot plati?
multumesc mult!
Doresc sa fiu ajutat cu un formular de contract comercial, adica un contract de colaborare, vanzare - cumparare a marfurilor intre doua societati comerciale. Daca este posibil sa nu fie lung dar sa cuprinda totul pentru a fi absolut legal in fata legii in cazuri nedorite. Multumesc
Răspuns la discuția jumatate de salar
Sunt de acord!!! Dar omul de rand spera. Asta il tine in viata. Si nu prea are curajul sa se lege de "patroni mari" mai ales stiind ca oamenii care "apara legea" sunt de partea lor. Stim cu toti ca asa este lumea, cine este mare si are putere ii calca pe cei mici pentru ca mirosul banilor este mai presus de orice!
Răspuns la discuția jumatate de salar
Pacat ca pe angajat nu-l apara legea. Adica i-l apara numai ca nu-l ajuta. Mereu noi picam de fraier, degeaba ne straduim sa fim cinstiti fata de angajator... Ei, dupa ce firma nu mai aduce profit dublu zilnic, is-i baga afacerea in insolventa (sa fie protejat si de lege!), mai fac o firma noua, muta tot ce a ramas bun si profitabil si asteapta falimentul. Apoi iar icep din nou.... Multumesc pentru informatii!
Răspuns la discuția jumatate de salar
Este srl cu cap. social mare (500 000 lei) dar si cu datorii enorme. Dupa cum am auzit statul in asemenea cazuri despagubeste salariatii cu 3 salarii, dar nu mai mult de 6000 lei. Este adevarat?
Am lucrat cativa ani la o firma, dar in ultimul an am primit doar jumatate de salar (ne-au tinut cu promisiuni), in cele din urma postul a fost redus si am devenit somer. Mentionez ca in cartea de munca nu s-a redus salarul la jumatate! Firma respectiva acum este in insolventa si urmeaza sa intre in faliment. Intrebarea este: noi cei dati afara si ramasi fara acei bani, avem ceva sperante sa recuperam din salarul datorat? Multumesc