avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate constan

Activitate constan

Buna ziua ! Eu sunt cumparatoarea promitenta a unui apartament conform promisiunii bilaterale de vanzare -cumparare si doresc sa cesionez fiului meu, cu titlu gratuit 1/2 a cotei parti din drepturile si obligatiile pe care le detin in calitate de cumparatoare promitenta. Doresc sa stiu cat Costa incheierea acestui contract de cesiune cu titlu gratuit. .Mentionez ca la incheierea promisiunii bilaterale fiul meu nu a putut fi present. Acum LA incheierea contractului definitiv de vanzare- cumparare doresc sa fim trecuti amandoi pe contractu de vanzare cumparare. Multumesc!!
Buna ziua,
Fostul sot cere sistarea pensiei de intretinere pe caz de boala ,pe care am obtinut-o in instanta . Avand in vedere ca starea de nevoie s-a mentinut ,am facut intampinare si am depus documente doveditoare la instanta . Am cerut sa se judece in lipsa.La primul termen nu am primit citatie si cauza a fost amanata pentru ,,lipsa de procedura fata de parata,, , la un alt termen .Am cerut corespondenta la alta adresa decat cea de domiciliu,dar ei mi-au trimis citatia la adresa de domiciliu si mi-au lasat-o in cutia postala. Va intreb daca eu ar trebui sa aduc in vreun mod la cunostinta instantei ca am primit aceasta citatie pentru a nu se mai amana din nou cauza.
De asemenea intreb, nu ar fi trebuit sa-mi fie trimisa citatia si la adresa aleasa pentru corespondenta?
Mai am o intrebare.Eu am cerut ca aceasta cauza sa se judece in lipsa deoarece nu pot fi prezenta la termenul de judecata.
In citatie mi se spune / Sunteti chemata la instanta la data de... in calitate de parat. Daca eu am solicitat judecarea in lipsa in baza art.411,alin2 NCPC ,sunt obligata sa ma prezint la instanta in ziua cand se judeca cauza?
Cu multumiri.
Buna ziua,
Dupa divort instanta mi?a acordat pensie de intretinere de la fostul sot ,pe caz de boala.Acesta ,ma da in judecata cerand sa se sisteze plata pensiei. In ce cazuri instanta i?ar da castig de cauza?
Răspuns la discuția Plata sulta
Cu mandatul postal pot dovedi ca am platit?
Ce fac dupa ce partea adversa a primit banii prin mandat postal si primesc confirmarea semnata de el. Doresc sa evit executarea silita si notarea sultei in cartea funciara a apartamentului,deoarece doresc sa vand apartamentul ce mi-a fost atribuit de instanta.
Doar personal, fata in fata, pot plati sulta catre cealalta parte sau exista si alt mijloc pentru plata acesteia si sa pot dovedi ca am platit?
Buna ziua ,
In procesul de partaj in care mie mi-a revenit un apartament si bunuri iar partii adverse celalat apartament, masina ,si bunuri, pentru egalizarea cotelor, instanta m-a obligat pe mine la o sulta catre partea adversa iar pe aceasta catre mine la plata cheltuielilor de judecata.
Unde ,cum , la cine si in ce mod pot face compensarea sumelor , ce variante de plata am ,catre partea adversa, care sa ma avantajeze,ce fel de act si cu cine il pot incheia pentru a evita ca sulta sa fie inscrisa in cartea funciara. Doresc sa vand acest apartament.
Va multumesc.
Discuție Plata sulta
Eu am de plata o suma de bani drept sulta catre el si el are de platit catre mine cheltuieli de judecata ..Pot sa fac compensarea si sa platesc doar diferenta ce rezulta? Care este suma care trebuie platita prin posta?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Termen de plata sulta

Va multumesc !
Sa inteleg ca se poate cere un termen pentru plata sultei?
Cum si in ce conditii se poate cere un termen ?
Ce termen maxim poate fi cerut si cand?
In cat timp trebuie platita sulta dupa ce se da o hotarare definitiva in procesul de partaj.
Buna ziua,
Dupa ce instanta de fond a hotarat la partaj bunuri comune ,dobandite in totalitate in timpul casatoriei , cote diferentiate de 30% si 70% in defavoarea mea, motivat doar de venituri salariale in care instanta nu a luat in calcul munca mea in familiesi cresterea copilului in timp ce am avut permanent serviciu si venituri salariale ,am facut apel la tribunal si dupa un an si trei amanari pentru a se da o hotarare ,apelul a fost respins ca nefondat, cu drept de recurs in termen de 15 zile .
Cum se judeca recursul si ce inseamna acesta in situatia descrisa?Ce sanse credeti ca am?
Multumesc!