avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate lidiag

Activitate lidiag

In aprilie 2011 am dat o masina accidentata (distrusa am crezut noi; cei de la un service auto au spus ca nu mai merge reparata) unei persoane de la acest service auto. El a facut un act de vanzare-cumparare pe care eu nu l-am semnat (eu am primit foaia alba cu care am mers la circa financiara). I-am dat adeverinta de la financiar, urmand ca el sa mearga sa radieze masina. In contract a trecut pretul de vanzare de 1200 lei. Eu nu am primit acesti bani. Mi-a dat un matiz care era pe numele altei persoane (ei au spus ca matizul fusese accidentat, il repara pentru a mi-l da in schimbul masinii mele). Cu matizul mi-a dat foaia roz si verde a contractului de vanzare-cumparare, talonul si cartea masinii. Atunci mi-a spus ca proprietara matizului e plecata din tara, a vorbit cu ea la telefon si urmeaza sa vina in tara. Acum imi spune ca nu e in tara si ca nu mai are nr. ei de telefon.
Saptamana trecuta, am primit acasa, amenda ca am circulat fara rovinieta cu masina „distrusa” pe care eu o „vandusem”. Am luat legatura cu cei de la service: au reparat masina.
Acum doresc sa recuperez masina pe care am pierdut-o, platind, normal, reparatia. Se poate sa anulez acel contract de vanzare - cumparare, avand in vedere ca nu l-am semnat si nici nu m-am ales cu nimic, matizul nefiind pe numele meu (necesita reparatii,...). Abia acum am realizat ce teapa am luat !
Va rog frumos sa ma ajutati ! Va multumesc !
precizez ca de la decesul parintelui a trecut un an si patru luni.
Doresc sa aflu daca se poate ca parintele supravietuitor sa-mi faca o donatie a unui teren, fara sa se fi facut succesiunea dupa decesul celuilalt parinte.
La efectuarea donatiei, trebuie sa fie prezenti toti cei care au dreptul la mostenire?
Va multumesc!
Va multumesc pentru sfaturi!
V-am spus ca, dupa ce am vazut terenul insamantat, am vrut sa aflam ce s-a intamplat si asa am ajuns acasa la unul (sa-l numesc angajat) dintre ei. El nu era acasa, sotia lui mi-a dat sa vorbesc cu el la telefon. El a zis ca o sa faca contract de arenda, stabilise cu tata sa-i aducem actele.
Celalalt (il numesc "patron") am inteles ca e consilier la Primarie (el a venit la noi, duminica, dupa ce-i cautasem noi si i-am spus ca voi merge la politie sa fac reclamatie)
Ma gandesc, ca daca nu-i platim lucrarile, iar noi pastram lucrarea, el o poate distruge inainte de recoltare. De aceea, totusi, ar trebui sa ajung la Politie. Dar exista un termen in care trebuie depusa o plangere?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Reclamatia pe care o voi depune o putem dovedi cu graul care se vedea iesit cand am fost, duminica, cu un tractorist, sa-l aram.. Aceia au avut martori cand au strigat la tata la poarta, dar el nu a iesit. A venit alta data, cand martorul l-a vazut iesind din curte si a aflat ca tatal ii da pamantul. Noua, tatal nu ne-a spus nimic, pentru ca nu mai stie. Tatal, desi e proprietar, nu-l va da altcuiva sa-l munceasca; este singur, bolnav si noi avem grija de el. Acesti oameni au beneficiat de niste fonduri europene si le trebuie mult pamant in arenda, profitand de batrani. Ma intreb de ce nu au venit sa stea de vorba cu noi, asa cum au venit duminica dupa ce i-am cautat noi (dar era acasa numai sotia lui) cand am aflat ce au facut. Duminica cand a venit unul dintre ei la noi, eu nu am stat de vorba cu el, i-am spus ca voi merge la politie sa fac reclamatie.
Duminica, 06.11.2011, dorind sa aram terenul, proprietatea tatalui, am constatat ca acesta fusese insamantat cu grau.
Mentionez ca acest teren fusese muncit, cativa ani in urma, de alte persoane, fara a se fi incheiat un contract (la mica intelegere cu parintii mei). (Mama a decedat in 2010, iar in primavara lui 2011 am vrut sa ne prelucram terenul, dar omul cultivase porumb si atunci am hotarat ca din toamna sa ni-l lase)
Am aflat de la cel care il muncise despre cei care au insamantat toamna aceasta terenul. Ei spun ca au vorbit cu tatal - care este bolnav si nu isi aminteste. Cu siguranta, acestia nu au incheiat niciun contract cu tatal, actele aflandu-se la noi. Eu si sotul meu vrem sa ne ocupam de pamant din aceasta toamna. As dori sa fac o reclamatie (la politie?) acestor oameni, pentru a nu se mai repeta situatia. reclamatia pot sa o fac si eu sau numai tatal care e proprietar? Ce ma indrumati?
Va multumesc!