avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate wiley_boss88

Activitate wiley_boss88

Răspuns la discuția Executare silita apartament
Buna ziua am revenit cu numarul de dosar cu ce se mai intampla la acest caz...
[ link extern ]

sau
[ link extern ]
Răspuns la discuția Executare silita apartament
Buna seara m-am despartit si am apartamentul la vanzare in urma partajului timp de 3 ani si nu sa vandut cu pretul stabilit ,si sa apelat la executare silita.Sau tinut 4 licitati la 3 nu sa vandut iar la a 4 a sa licitat.Fiind perioada de iarna as dori sa stiu daca ma poate da afara din apartament? Si care este perioada in care nu te poate scoate afara din apartament??
Da socri mei iau facut act vanzare cumparare ,in care au declarat in acel act ca el era necasatorit .ceea ce dovedeste a fi falsa declaratia lor avand certificat de casatorie impreuna cu el si 2 copii.
Sotul meu ,desi aveam actele de casatorie din anul 1988 in anul 2004 parinti lui au hotarat sa-i treaca casa batraneasca lui, la notar si primarie a declarat ca este necasatorit si fara copii.Despartindu-ne in 2008 si avand partajul in 2010 la apartament Nu am avut nici un drept la casa batraneasca.
Cum as putea dovedi dupa atata timp ca acel act a fost eliberat FALS.]
Răspuns la discuția Executare silita apartament
Am contactat executorul judecatoresc si a promis ca ii va opri din vanzarea apartamentului.
La partaj in anul 2010 sa stabilit suma apartamentului de 967 mil ,din care a ramas sal vanda mama ap si luand fiecare cate 470 mil si nu sa vandut in termen de 3 ani iar tata in ianuarie 2013 a apelat la executare silita pt ca in luna martie 2013 se implineau 3 ani.

A fost scos la la toate cele 3 Licitatie,in care nu sa vandut,, scazanduse din pret cu 25% prima licitatie ,cu 75% a-2 -licitatie
La a-3-a licitatie ajunganduse la pretul de 697 mil in care nu sa vandut.
Iar acuma a ajuns la 630 mil la care suma asta ii revine lui tata si executoarei ,desi la evaluarea facuta pt licitatie se spune ca e PRET DE CRIZA .
Din suma tatei dece nu se imparte pe jumate .,Iar copii dece nu mai au nici un drept???
Da exista hotarare judecatoreasca si a avut plangere penala la parchet si dupa cercetarile facute am primit instiintare ca nu-i trimite din rea vointa si va trimite cand vrea el.
Buna seara!
As dori informatii in legatura cu plata pensiei alimentare de catre tata asupra fratelui meu minor care este la mama.
Pensia a fost achitata in anul 2012 in luna septembrie si decembrie doar suma de 420ron , iar in anul 2013 in luna ianuarie doar 150 ron., in rest nu a achitat absolut nimic.
Ce este de facut in cazul asta ?
Răspuns la discuția Executare silita apartament
Buna seara!
Deci cu apartamentu nu mai sunt sanse de scapare am inteles asta.
As mai dori informati in legatura cu pensia alimentara catre fratele meu minor ,la care tatal nu o achita din anul 2012 doar in luna : sept si dec a achitata suma de 420 total.
In 2013 ianuarie 150 lei iar pana la ora actuala nu a mai achitat nimic.
Ce este de facut in cazul acesta???
Răspuns la discuția Executare silita apartament
Buna seara!
Suma apartamentului a fost de 967 mil in anul 2010 fiind la etajul 4 si fara inbunatatiri nu sa ajuns la pretul asta si nu sa vandut. In luna martie 2013 sau facut 3 anii in care trebuia vandut apartamentul, iar in Ianuarie 2013 tata a apelat la un cabinet de executare silita ,refacanduse din Nou reevaluare apartamentului a ajuns la suma de 925 mil si a fost scos la la toate cele 3 Licitatie,in care nu sa vandut,, scazanduse din pret cu 25% prima licitatie ,cu 75% a-2 -licitatie
La a-3-a licitatie ajunganduse la pretul de 697 mil in care nu sa vandut.
Iar acuma a ajuns la 630 mil la care suma asta ii revine lui tata si executoarei ,desi la evaluarea facuta pt licitatie se spune ca e PRET DE CRIZA .
Iar tata isi primeste aceasi suma de 470mil dintre care restul sumei ii revine Executoarei pana la 630mil.
Dintre care mama nu mai primeste nici o parte din suma,este corect asa ceva,dece nu se imparte intre ei SUMA si fratele meu de intretinut in liceu care este minor...
Astept parerile dumnevoastra.
Buna seara.
Am si eu urmatoare problema la care as dori ajutor din partea dumneavoastra
Parinti mei sau despartit in urma cu 5 anii ,iar dupa divort mama cu mine si fratele meu nu am mai locuit in acel apartament.acolo ramanand doar tata,mama apoi a apelat la partaj dupa toate aceste tata a parasit si el apartamentul ramand gol fara sa locuiasca nimeni in el .La partaj mama a castigat dreptul de a lua cheia si a locui in apartament pana la vinderea lui
La vinderea lui mama nu a vrut sa vanda locuinta ca sa ramanem pe drumuri ca doar eram 2 copii si cu ea.
Acum tata a facut in asa fel anul acesta ca sa vanda el apartamentul apeland la o avocata ,ca dece nu lam vandut noi si precum ca am avut termen 3 anii de zile pt al vinde
Acum primim mereu harti din partea avocatei tatalui ca vom fi executati silit si ca apartamentu va fi scos la licitatie pt vinderea lui.Nu inteleg dece trebui sa trecem prin asa ceva in romania Tata de bine de rau ara casa batraneasca de la parinti lui unde locuieste undeva la tara Dar noi nu avem absolut nimica vom ramane pe drumuri
Mentionez ca tata cand a facut actul pe casa de la tara acum vreo 10 Ani sa trecut necasatorit in acte si a declarat fals el si cei de au fost martori acolo la primarie,deoarece el era impreuna cu mama din anii1987.
Va rog sa ma indrumati ce as mai putea face pt a salva locuinta.