avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate hahalero444

Activitate hahalero444

Răspuns la discuția redobandire permis conducere
buna seara.nu scrie nicaieri nimic despre permisul de conducere.....dara avand in vedere ca a fost retinut pentru alcolemie peste 0,8......si ca a fost intocmit dosar penal nu s-a anulat???

multumesc frumos!
am anulat permisul pentru conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau altor substante.conform deciziei din dosarul___ ,din data de 16,10,2015,ramasa definitiva prin neapelare,s-a stabilit o pedeapsa de 1 an inchisoare.

in temeiul art.83,NCP,amana aplicarea pedepsei inchisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani,stabilit si calculat de la data ramanerii definitive a prezentei hotarari.

intrebarea mea este:dupa cat timp pot face iar scoala de soferi???1 an sau 2 ani???trebuie facuta iar scoala sau se poate da redobandire??

multumesc mult!!!
Răspuns la discuția demisie
da
Răspuns la discuția demisie
ideea era ca aceste articole din vechiul cod al muncii insemnau ca demisia e fara preaviz.....iar mie mi s-a desfacut contractul de munca pentru absente nemotivate.....argumentand ca articolele respective fac alte precizari....

ce e de facut acum???
Discuție demisie
mi-am dat demisia si am precizat ca aceasta se face conform art 79.....studiind acum codul muncii am vazut ca acest articol a devenit art 81.

este valabila sau e nula???
in inregistrare se vorbea despre munca prestata de mine in general....iar in mail i-am zis ca l-am inregistrat si ca voi pune inregistrarea pe internet.....asta nu s-a intamplat pentru ca nu s-a mai efectuat inregistrarea...
Răspuns la discuția Acuzatie furt
multumesc din suflet.m-am linistit....ca nu am bani de umblat prin tribunale...
Discuție Acuzatie furt
acum o luna am demisionat de la locul de munca.....nu am mers in preaviz si mi s-a spus ca se desface contractul de munca disciplinar pentru absente nemotivate....am fost la comisia de cercetare.....si cand mi-am prezentat apararea fostul angajator mi-a zis ca are declaratii notariale ale unor persoane cum ca eu am furat in perioada cand am fost angajat....si ca voi plati pentru asta...

mentionez ca am facut sesizare cu ceva timp inainte la itm....si acestia au amendat firma respectiva....

intrebarea e ce risc si ce pot face???

va multumesc
nu ma poate lamuri nimeni???
dupa ce mi-am dat demisia am vrut sa inregistrez cu telefonul ultima conversatie verbala intre mine si seful meu....intre timp am primit un apel si inregistrarea nu s-a mai efectuat.din pacate i-am dat sefului un mesaj si un mail in care i-am spus ca acea convorbire a fost inregistrata.....si o voi pune pe internet daca nu imi da salariul restant.....ajuns acasa am vazut ca inregistrarea nu s-a efectuat....si nu am mai pus nimic pe internet neavand ce....

el nu stia ca putea fi inregistrat

pot fi dat in judecata???